Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sat., Aug. 30
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
81°F
Related Stories

Schedules, Friday’s sports summaries

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules



@zAgateSubhead:The NAC



BOYS HOCKEY

Saturday: FA at Tupper Lake 1 p.m., Salmon River Tournament - Massena vs. Queensbury 12:15 p.m., Kenmore East vs. Salmon River 2:30 p.m.; Canton Tournament - Cicero-NS vs. Potsdam 12:30 p.m., Williamsville-East vs. Canton 2:30 p.m.

Sunday: Kenmore East at OFA 11 a.m.

Monday: Saranac Lake at N-N 7 p.m.

Wednesday: FA at Salmon River 6:30 p.m., Massena at SLC 7 p.m.

————

GIRLS HOCKEY

Saturday: Massena at Oswego 10 a.m., Salmon River at Ithaca 12:30 p.m., Potsdam at Albany Tournament.

Monday: Alexandria at Canton (SUNY Canton) 6:15 p.m., Lake Placid at Salmon River 6:30 p.m.

Wednesday: Saranac Lake at Canton (SUNY Canton) 4:15 p.m., Massena at SLC 5 p.m., Alexandria at Potsdam 6:30 p.m.

————-

BOYS BASKETBALL

(all games 7 p.m. unless noted)

Saturday: Peru at Chateaugay 2 p.m., Alexandria at N-N 1:30 p.m., M-W at Morristown 2:30 p.m.

Monday: Hammond at H-D 5:30 p.m., SRF at P-H 5:30 p.m., C-P at Chateaugay 6 p.m., Morristown at E-K, Gouverneur at FA, Massena at OFA, Canton at Tupper Lake, Potsdam at Salmon River, Lisbon at Harrisville, C-F at Heuvelton, SLC at N-N.

Wednesday: SRF at Tupper Lake, Chateaugay at B-M.

————

GIRLS BASKETBALL

(all games 7 p.m. unless noted)

Saturday: Alexandria at N-N noon, Lisbon at Hammond 1:30 p.m., Harrisville Tournament - Consolation 6 p.m., Championship 8 p.m.

Monday: SLC at N-N 5:30 p.m., SRF at P-H, Salmon River at Potsdam.

Tuesday: Heuvelton at C-F 5:30 p.m., FA at Gouverneur, OFA at Massena, Chateaugay at C-P, H-D at Hammond, Harrisville at Lisbon, E-K at Morristown.

Wednesday: SLC at M-W.

———

WRESTLING

(all meets 6 p.m. unless noted)

Tuesday: FA at Massena.

Wednesday: Canton at Gouverneur, C-F at OFA.





@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Hockey

Saturday: Home vs. Mercyhurst 7 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Women’s Basketball

Saturday: Home vs. Medaille 2 p.m.

————

Men’s Hockey

Saturday: Home vs. Vermont 7 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school boys basketball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Heuvelton 50, Morristown 41

Heuvelton: Guardino 5-0 12, Cobb 1-0 2, Power 1-1 3, Holland 11-11 33, Johnson, Totals 18-12 50.

Morristown: Marshall 1-5 7, Simmons 4-0 9, Cobb 2-1 5, Dulmage 4-0 8, Kanaly 3-3 10, Hersey 1-0 2, Totals 15-9 41.

Heuvelton 15 8 17 10 — 50

Morristown 14 2 16 9 — 41

3-point goals: Heuvelton 2 (Guardino 2), Morristown 2 (Simmons, Kanaly).

Records: Heuvelton (2-2); Morristown (0-4).



Brushton-Moira 55, Parishville-Hopkinton 31

Brushton-Moira: Martin 4-0 9, A. Burnett 1-0 2, Traynor 2-0 4, Benko 1-0 2, White 1-0 2, Lavarnway 5-2 12, Gonyea 1-0 2, Jock 2-1 5, Leblanc 1-0 2, Z. Burnett 6-2 15. Totals 24-5 55.

P-Hopkinton: Wilson 1-0 2, Sullivan 5-3 13, Snyder 3-0 7, Cook 2-2 7, Burns 1-0 2. Totals 12-5 31.

Brushton-Moira 17 20 10 8 — 55

P-Hopkinton 4 2 12 13 — 31

3-point goals: B-M 2 (Martin, Z. Burnett); P-H 2 (Snyder, Cook).

Records: Brushton-Moira (3-1, 3-0); Parishville-Hopkinton (0-3).



NONLEAGUE

St. Regis Falls 83, Salmon River 23

St. Regis Falls: Green 5-1 12, Labounty 7-1 16, Daggett 2-1 5, Votra 9-2 20, Goodrow 7-3 17, Duquette 5-0 13. Totals 35-8 83.

Salmon River: Jacobs 1-0 2, Hynes 6-1 14, Bigness 0-1 1, Whitehead 3-0 6. Totals 10-2 23.

St. Regis Falls 5 23 34 21 — 83

Salmon River 4 7 10 2 — 23

3-point goals: SRF 5 (Green, Labounty, Duquette 3); SR 1 (Hynes).

Records: St. Regis Falls (5-0); Salmon River (1-4).



@zAgateSubhead:High school girls basketball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Tupper Lake 40, Brushton-Moira 30

Brushton-Moira: Dufrane 0-1 1, King 1-0 3, Trickey 0-1 1, Kenny 2-1 5, Gary 0-6 6, McCarthy 2-0 5, Trimm 2-0 5, Lapage 1-2 4. Totals 8-11 30.

Tupper Lake: Stuart 8-3 21, Maroun 4-2 10, Mclear 2-0 4, Zurek 0-5 5. Totals 14-10 40.

Brushton-Moira 8 5 7 10 — 30

Tupper Lake 6 10 14 10 — 40

3-point goals: B-M 3 (King, McCarthy, Trimm); TL 2 (Stuart 2).

Records: Brushton-Moira (0-4, 0-3); Tupper Lake (4-2, 3-0).



Massena 45, Gouverneur 24

Gouverneur:McCormick 1-0 3, Knowlton 1-1 3, Bullock 0-1 1, Roberts 2-0 4, Easton 0-1 1, Bulsiewicz 1-1 3, Carbone 1-1 3, Rotundo 3-0 6. Totals: 10-5 24.

Massena: Francis 3-0 6, Manley 4-9 17, Jacobs 5-2 15, Curran 1-0 3, Villnave 2-0 4. Totals: 15-11 45.

Gouverneur 6 3 1 14 — 24

Massena 20 11 5 9 — 45

3-point goals: Gouverneur 1 (McCormick); Massena 4 (Jacobs 3, Curran).

Records: Gouverneur (2-4, 0-4); Massena (4-2, 2-1).



Malone 50, Canton 39

Canton: Sanderson 1-0 2, Daley 2-4 8, Christy 0-2 2, Rexford 6-1 14, Mace 1-2 4, Pickney 3-2 9. Totals 13-11 39.

Malone: Fountain 6-2 17, O’Connor 3-1 7, Lamica 2-0 4, LaPage 3-3 9, Heden 3-1 9, Barrett 2-0 4. Totals 20-7 50.

Canton 9 9 10 11 — 39

Malone 17 7 14 12 — 50

3-point goals: Canton 2 (Rexford, Pickney); Malone 5 (Fountain 3, Heden 2).

Records: Canton (4-1, 3-1); Malone (3-2, 2-2).



OFA 60, Potsdam 37

Potsdam: Hildreth 1-02, Phillips 2-0 4, Ditullio 1-0 2, Blanchard 1-0 2, Bonno 4-1-9, Chambers 1-2 4, Sapp 2-0 5, Villamore 3-2 9. Totals 15-5-37.

OFA: B. Luckie 5-1 13, Barr 5-4 14, Tooley 4-1 9, Sherwin 1-0 2, Morrow 6-3 15, Dodge 3-0 7. Totals 24-9-60.

Potsdam 11 8 13 5 — 60

OFA 19 14 11 16 — 37

3-point goals: Potsdam 2 (Sapp, Vivlamore), OFA 3 (Luckie 2, Dodge 1)

Records: Potsdam (0-4, 0-3); OFA (5-1, 3-0).



Hammond 46, Edwards-Knox 28

Hammond: Horton 5-0 11, Marshall 1-0 3, Bova 1-0 2, Whalen 2-04, Crosby 5-0 10, Langtry 3-0 6, Bush 3-4 10, Totals 20-4 46.

Edwards-Knox: Moore 2-0 5, Bartocha 1-0 2, Ashley 1-0 2, Hale 2-1 5, Bullock 2-1 5, Smith 2-3 9, Totals 10-5 28.

Hammond 13 15 16 4 — 46

Edwards-Knox 4 10 7 7 — 28

3-point goals: Hammond 2 (Horton 1, Marshall 1); Edwards-Knox 3 (Smith 2, Moore).

Records: Hammond (4-0, 3-0); Edwards-Knox (0-6, 0-4).



HARRISVILLE TOURNAMENT

Harrisville 41, Beaver River 36

Beaver River: Buell 1-0 3, Myers 1-0 2, Lehman 2-0 5, Puddington 2-1 7, Briot 2-1 6, Cornell 4-3 13, Totals 12-5 36.

Harrisville: Coloney 8-0 16, Baker 2-0 5, Lafer 1-0 2, Matott 1-0 2, Pierce 4-1 9, Swanston 2-0 6, Weaver 0-1 1, Totals 18-2 41.

Beaver River 24 2 4 17 — 36

Harrisville 13 11 11 6 — 41

3-point goals: Beaver River 7 (Cornell 2, Puddington 2, Briot, Buell, Lehman); Harrisville 3 (Swanson 2, Baker).

Records: Beaver River (0-5); Harrisville (2-1).





@zAgateSubhead:High school hockey

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Norwood-Norfolk 1, OFA 0

N-Norfolk 0 1 0 — 1

OFA 0 0 0 — 0

First period: No scoring.

Second period: 1, N, Short (Cousineau, Cryderman), 3:20 (pp).

Third period: No Scoring.

Goalies: Richards (N-N) 13 saves, Prudhomme (O) 18.

Records: N-N (3-1, 2-1); OFA (2-2, 2-1).



CANTON TOURNAMENT

Cicero-North Syracuse 3, Canton 0

CNS 2 0 1 — 3

Canton 0 0 0 — 0

First period: 1, CNS, Hamilton (Schilling), 1:50; 2, CNS, Schilling (Hamilton), 3:18.

Second period: No scoring.

Third period: 3, CNS, Fuime (Hamilton), 7:51.

Goalies: Johnston (CNS) 13 saves; Watson (Can) 19.

Records: Cicero-NS (4-1); Canton (2-2).



Williamsville East 6, Potsdam 0

W. East 1 2 3 — 6

Potsdam 0 0 0 — 0

First period: 1, Wil, Bielinski (Bianchi), 3:12.

Second period: 2, Wil, Mulvey (Cohen), 6:31; 3, Wil, Dee (Sadkin), 9:32.

Third period: 4, Wil, Bianchi (Bielinski),:24 (pp); 5, Wil, Dee (Maciok, Trubish), 5:16; 6, Wil, Winiecki (Bianchi).

Goalies: Dentico (W) 22 saves; D. Crary (P) 23.

Records: Williamsville East (5-1); Potsdam (3-1).



SALMON RIVER TOURNAMENT

Massena 4, Kenmore East 1

K. East 1 0 0 — 1

Massena 0 0 4 — 4

First period: 1, Ken, Dilaberto (Amoia), 3:54 (pp).

Second period: No scoring.

Third period: 2, Mas, Phillips (Young, Adams), 3:46; 3, Mas, Hart (Young, Phillips), 9:17 (pp); 4, Mas, Young (Phillips, Hart), 10:47; 5, Mas, Cortese, 14:51 (sh, en).

Goalies: Taggert (K) 25 saves; Paquin (M) 21.

Records: Massena (3-2).



Queensbury 2, Salmon River 0

Queensbury 1 1 0 — 2

Salmon River 0 0 0 — 0

First period: 1, Q, Funiciello (Carpenter), 2:19.

Second period: 2, Q, Konaly (Pagels), 1:09.

Third period: No scoring.

Goalies: Nolan (Q) 13 saves; Bero (SR) 23.

Records: Salmon River (1-3).





@zAgateSubhead:NFL Glance



AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

y-New England 10 3 0 .769 472 274

N.Y. Jets 6 7 0 .462 245 306

Buffalo 5 8 0 .385 289 352

Miami 5 8 0 .385 240 276

South

W L T Pct PF PA

x-Houston 11 2 0 .846 365 263

Indianapolis 9 4 0 .692 292 329

Tennessee 4 9 0 .308 271 386

Jacksonville 2 11 0 .154 216 359

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 9 4 0 .692 331 273

Cincinnati 8 6 0 .571 355 293

Pittsburgh 7 6 0 .538 278 264

Cleveland 5 8 0 .385 259 272

West

W L T Pct PF PA

y-Denver 10 3 0 .769 375 257

San Diego 5 8 0 .385 292 281

Oakland 3 10 0 .231 248 402

Kansas City 2 11 0 .154 195 352

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 8 5 0 .615 373 270

Washington 7 6 0 .538 343 329

Dallas 7 6 0 .538 300 314

Philadelphia 4 10 0 .286 253 375

South

W L T Pct PF PA

y-Atlanta 11 2 0 .846 337 259

Tampa Bay 6 7 0 .462 354 308

New Orleans 5 8 0 .385 348 379

Carolina 4 9 0 .308 265 312

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 9 4 0 .692 323 279

Chicago 8 5 0 .615 308 219

Minnesota 7 6 0 .538 283 286

Detroit 4 9 0 .308 320 342

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 9 3 1 .731 316 184

Seattle 8 5 0 .615 300 202

St. Louis 6 6 1 .500 236 279

Arizona 4 9 0 .308 186 292

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Thursday’s Game

Cincinnati 34, Philadelphia 13

Sunday’s Games

Green Bay at Chicago, 1 p.m.

Tampa Bay at New Orleans, 1 p.m.

Minnesota at St. Louis, 1 p.m.

Indianapolis at Houston, 1 p.m.

N.Y. Giants at Atlanta, 1 p.m.

Washington at Cleveland, 1 p.m.

Jacksonville at Miami, 1 p.m.

Denver at Baltimore, 1 p.m.

Carolina at San Diego, 4:05 p.m.

Detroit at Arizona, 4:05 p.m.

Seattle vs. Buffalo at Toronto, 4:05 p.m.

Kansas City at Oakland, 4:25 p.m.

Pittsburgh at Dallas, 4:25 p.m.

San Francisco at New England, 8:20 p.m.

Monday’s Game

N.Y. Jets at Tennessee, 8:30 p.m.





@zAgateSubhead:Hoop Top 25



Saturday’s Games

No. 1 Indiana vs. Butler at Bankers Life Fieldhouse, 2 p.m.

No. 3 Michigan vs. West Virginia at the Barclays Center, 8 p.m.

No. 4 Syracuse vs. Canisius, 7 p.m.

No. 5 Florida at No. 8 Arizona, 10 p.m.

No. 6 Louisville at Memphis, 2:30 p.m.

No. 7 Ohio State vs. UNC Asheville, Noon

No. 9 Kansas vs. Belmont, 7 p.m.

No. 11 Cincinnati at Marshall, 2 p.m.

No. 14 Gonzaga vs. Kansas State at KeyArena, Seattle, 9 p.m.

No. 15 Georgetown vs. Western Carolina, Noon

No. 16 Creighton at California, 11 p.m.

No. 17 New Mexico vs. New Mexico State, 6 p.m.

No. 18 San Diego State vs. San Diego, 10 p.m.

No. 19 Michigan State vs. Tuskegee, 9 p.m.

No. 21 North Carolina vs. East Carolina, Noon

No. 22 Notre Dame vs. Purdue at Bankers Life Fieldhouse, 4:30 p.m.

No. 25 N.C. State vs. Norfolk State, 7 p.m.

Sunday’s Games

No. 10 Illinois vs. Eastern Kentucky, 6 p.m.

No. 24 Oklahoma State vs. Central Arkansas, 4 p.m.





@zAgateSubhead:NBA Glance



EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 17 5 .773 —

Brooklyn 13 9 .591 4

Boston 12 10 .545 5

Philadelphia 12 11 .522 5

Toronto 5 19 .208 13

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 14 6 .700 —

Atlanta 14 6 .700 —

Orlando 9 13 .409 6

Charlotte 7 15 .318 8

Washington 3 17 .150 11

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 12 9 .571 —

Chicago 12 9 .571 —

Indiana 12 11 .522 1

Detroit 7 18 .280 7

Cleveland 5 19 .208 8

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 18 6 .750 —

Memphis 14 5 .737 1

Houston 11 11 .500 6

Dallas 11 12 .478 6

New Orleans 5 17 .227 12

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 19 4 .826 —

Minnesota 11 9 .550 6

Utah 13 11 .542 6

Denver 11 12 .478 8

Portland 10 12 .455 8

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 16 6 .727 —

Golden State 15 8 .652 1

L.A. Lakers 10 14 .417 7

Phoenix 9 15 .375 8

Sacramento 7 15 .318 9

Thursday’s Games

Atlanta 113, Charlotte 90

New York 116, L.A. Lakers 107

Portland 98, San Antonio 90

Friday’s Games

Toronto 95, Dallas 74

Indiana 95, Philadelphia 85

Orlando 99, Golden State 85

L.A. Lakers 102, Washington 96

Milwaukee 90, Cleveland 86

Brooklyn 107, Detroit 105,2OT

Houston 101, Boston 89

Minnesota 113, New Orleans 102

Oklahoma City 113, Sacramento 103

Phoenix 99, Utah 84

Memphis at Denver, 10:30 p.m.

Saturday’s Games

Golden State at Atlanta, 7 p.m.

Cleveland at New York, 7:30 p.m.

Orlando at Charlotte, 7:30 p.m.

Indiana at Detroit, 7:30 p.m.

Washington at Miami, 7:30 p.m.

Brooklyn at Chicago, 8 p.m.

Dallas at Minnesota, 8 p.m.

Boston at San Antonio, 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Milwaukee, 8:30 p.m.

Memphis at Utah, 9 p.m.

Sunday’s Games

Houston at Toronto, 1 p.m.

Denver at Sacramento, 6 p.m.

L.A. Lakers at Philadelphia, 6 p.m.

New Orleans at Portland, 9 p.m.





@zAgateSubhead:College Hockey



FRIDAY SCORES

MIDWEST

Miami (Ohio) 1, Ohio St. 1, OT, Ohio St. wins SO 1-0

North Dakota 6, Michigan Tech 1

Lake Superior 3, N. Michigan 0

W. Michigan 4, Michigan 1

Wisconsin 4, Ala.-Huntsville 1

St. Cloud St. 5, Colorado College 3

Denver 1, Bemidji St. 1, OT

Minn. St.-Mankato 6, Neb.-Omaha 3





@zAgateSubhead:Transactions



BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX—Named Dave Joppie hitting coach for Pawtucket (IL); Rich Gedman hitting coach for Portland (EL); Nelson Paulino hitting coach for Salem (Carolina); Paul Abbott pitching coach and Tim Hyers hitting coach for Greenville (SAL); Noah Hall hitting coach for Lowell (NYP); Darren Fenster manager, Dick Such pitching coach and Tom Kotchman coach of the Gulf Coast League team; and Aly Gonzalez coach for the Dominican Summer League team.

KANSAS CITY ROYALS—Agreed to terms with OF Xavier Nady on a minor league contract.

NEW YORK YANKEES—Agreed to terms with INF Kevin Youkilis on a one-year contract. Designated LHP Josh Spence for assignment.

TEXAS RANGERS—Announced C Konrad Schmidt cleared waivers and was assigned outright to Round Rock (PCL).

National League

CINCINNATI REDS—Named Ronnie Ortegon major league assistant hitting coach, Ryan Jackson minor league hitting coordinator, Jim Riggleman manager for Louisville (IL), Delino DeShields manager for Pensacola (SL), Jose Nieves manager for Dayton (MWL) and Eli Marrero manager for the Arizona League team. Promoted Nick Krall to director of baseball operations, Jeff Graupe to director of player development, Sam Grossman to director of baseball research and analysis, Jeff Taylor to special assistant to the general manager and John Morris to special assistant to the general manager. Named Reed MacPhail baseball operations assistant and Will Harford professional scout.

HOUSTON ASTROS—Named Dyar Miller minor league pitching coordinator, Ralph Dickenson minor league hitting coordinator, Craig Bjornson roving pitching instructor and Jeff Albert roving hitting instructor and Brendan Verner minor league strength and conditioning coordinator.

ST. LOUIS CARDINALS—Agreed to terms with INF Ty Wigginton on a two-year contract.

WASHINGTON NATIONALS—Promoted manager Brian Daubach and hitting coach Mark Harris from Hagerstown (SAL) to Potomac (Carolina) and Tripp Kiester from the Gulf Coast League to Hagerstown. Named Patrick Anderson manager of Gulf Coast League Nationals and Gary Thurman outfield/baserunning coordinator.

BASKETBALL

National Basketball Association

HOUSTON ROCKETS—Reassigned F Terrence Jones and F-C Donatas Motiejunas to Rio Grande Valley (NBADL).

NBA Development League

IDAHO STAMPEDE—Announced F Victor Claver and F Joel Freeland were assigned to the team from Portland (NBA).

FOOTBALL

National Football League

JACKSONVILLE JAGUARS—Waived WR Kevin Elliott. Signed OL Austin Pasztor from the practice squad. Signed WR Jerrell Jackson to the practice squad.

Canadian Football League

SASKATCHEWAN ROUGHRIDERS —Named Richie Hall defensive coordinator, Mike Sinclair assistant head coach and Richard Kent defensive backs coach.

HOCKEY

American Hockey League

PEORIA RIVERMEN—Announced F Sebastian Wannstrom was reassigned to the team from Evansville and F Anthony Nigro was reassigned to Evansville.

ECHL

ECHL—Suspended Las Vegas’ Adam Hughesman two games and fined him an undisclosed amount for his actions in a Dec. 12 game at Colorado. Fined Wheeling’s Andrew Hotham an undisclosed amount for his actions in a Dec. 12 game at Toledo.

READING ROYALS—Announced D Patrick Wellar was returned from Hershey (AHL). Placed D Edwin Shea on the reserve list.

COLLEGE

METRO ATLANTIC ATHLETIC CONFERENCE—Accepted Quinnipiac and Monmouth as conference members beginning July 1, 2013.

APPALACHIAN STATE—Named Scott Satterfield football coach.

CALIFORNIA—Named Pierre Ingram running backs coach.

GEORGIA TECH—Announced the NCAA has certified freshman G Solomon Poole’s eligibility to begin playing this season.

INDIANA STATE—Named Mike Sanford football coach.

LIMESTONE—Named Bobby James football coach.

LOUISIANA TECH—Named Skip Holtz football coach.

NORTH CAROLINA—Announced sophomore RB Gio Bernard is entering the NFL draft.

RUTGERS—Named Byron Collins men’s assistant lacrosse coach.

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers