Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Thu., Oct. 23
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
46°F
Related Stories

Sports schedules, scoring summaries

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules



@zAgateSubhead:SECTION 10 PLAYOFFS



BOYS BASKETBALL

Class A

Monday: Championship Game at SUNY Potsdam - Massena vs. FA 7:45 p.m.

————

Class B

Thursday: Gouverneur at Potsdam 6 p.m., Salmon River at OFA 7:45 p.m.

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 4:30 p.m.

———-

Class C

Friday: Canton at Tupper Lake, B-M at SLC (both games 6 p.m.).

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 1 p.m.

———-

Class D

Saturday: Quarter-finals at Potsdam High School - M-W vs. Chateaugay noon, Heuvelton vs. E-K 1:45 p.m., Harrisville vs. Lisbon 6 p.m. Morristown vs. SRF 7:45 p.m.

Wednesday: Semi-finals at SUNY Canton (6 p.m., 7:45 p.m.).

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 2:45 p.m.

———-

GIRLS BASKETBALL

Class A

Monday: Championship Game at SUNY Potsdam - FA vs. Massena 6 p.m.

———-

Class B

Thursday: Gouverneur at OFA, Potsdam at Salmon River (both games 6 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 8 p.m.

————-

Class C

Thursday: B-M at Canton, SLC at Tupper Lake (both games 6 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 4:30 p.m.

————-

Class D

Friday: At Potsdam High School - H-D vs. Chateaugay 5:30 p.m., Harrisville vs. Hammond 7:15 p.m.; At Massena High School - C-F vs. Heuvelton 6 p.m., Lisbon vs. M-W 7:45 p.m.

Tuesday: Semi-finals at SUNY Canton (6 p.m., 7:45 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 6:15 p.m.

———-

BOYS HOCKEY

Division I

Saturday: Semi-finals - Salmon River at Potsdam 1 p.m., Canton at Massena 1 p.m.

Sunday (Feb. 24): Championship Game at Cheel Arena 1 p.m.

———-

Division II

Friday: Tupper Lake at N-N, Islanders at FA (both games 7 p.m.).

Wednesday: Semi-finals at home of higher seeds 6:30 p.m.

Sunday (Feb. 24): Championship Game at Cheel Arena 4 p.m.

———-

INDOOR TRACK

Friday: Championship Meet at SLU 6 p.m.



HIGH SCHOOL PLAYOFFS

Girls Hockey

Saturday: Championships at Canton Pavilion: Semi-finals Alexandria (3) vs. Potsdam (10) noon, Beekmantown (7) vs. Kenmore (6) 2 p.m.

Sunday: Championship Game at Canton Pavilion 2:30 p.m.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At Hobart 8 p.m.

Saturday: At RIT 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At William Smith 6 p.m.

Saturday: At RIT 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Princeton 7 p.m.

Saturday: AT Quinnipac 7 p.m.

————

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Princeton 7 p.m.

Saturday Home vs. Quinnipiac 3 p.m.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Basketball

Friday: At Oswego 8 p.m.

Saturday: At SUNY Cortland 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At Oswego 6 p.m.

Saturday: At SUNY Cortland 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

(home games at Massena Arena)

Friday: Home vs. Oswego 7 p.m.

Saturday: Home vs. Cortland 7 p.m.

———-

Women’s Hockey

(home games at Cheel Arena)

Saturday: Home vs. SUNY Buffalo 7 p.m.

Sunday: Home vs. SUNY Buffalo 2 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At RIT 8 p.m.

Saturday: At Hobart 4 p.m.

————

Women’s Basketball

Friday: At RIT 6 p.m.

Saturday: At William Smith 4 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Quinnipiac 7 p.m.

Saturday: At Princeton 7 p.m.

————-

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Quinnipiac 7 p.m.

Saturday: Home vs. Princeton 4 p.m.

———-

SUNY CANTON

Men’s Basketball

Wednesday: At Paul Smith’s 7 p.m.

Saturday: Home vs. Maine-Fort Kent 7 p.m.

———-

Women’s Basketball

Thursday: Home vs. SUNY Cobleskill 5 p.m.

Saturday: Home vs. Maine-Fort Kent noon.

———-

Men’s Hockey

Friday: Home vs. Mercyhurst (club) 7 p.m..

Saturday: Home vs. Mercyhurst (club) 7 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school boys basketball

SECTION 10 PLAYOFFS

Class C first round

Canton 79, Norwood-Norfolk 44

N-Norfolk: Pernice 0-2 2, Sawyer 1-0 2, Barkley 1-0 3, Devine 3-3 9, Waite 2-0 4, Matthie 0-1 1, Rust 5-5 15, Martens 1-1 3, Steenberg 1-1 3, Benware 1-0 2. Totals 15-13 44.

Canton: Christy 1-0 3, Bortnick 4-0 9, Archibald 6-3 15, Peters 1-0 2, Wight 1-1 3, Wentworth 8-7 24, Ames 2-0 4, Palumbo 2-0 4, LaPoint 6-3 15. Totals 31-14 79.

N-Norfolk 15 11 4 14 _ 44

Canton 25 18 24 12 — 79

3-point goals: Norwood-Norfolk 1 (Barkley); Canton 3 (Christy, Bortnick, Wentworth).

Records: Norwood-Norfolk (2-18); Canton (6-12).



Class D first round

Madrid-Waddington 74, Hermon-DeKalb 29

Hermon-DeKalb: Merritt 3-0 6, Z. Robinson 1-0 2, J. Robinson 0-2 2, Gilbert 5-4 14, Snell 1-2 4, Woodrow 0-1 1, Totals 10-9 29.

Madrid-Waddington: Barney 1-0 2, Wright 4-2 12, Brock 1-4 6, Thompson 3-0 6, Odendahl 2-0 4, Crump 4-0 8, Hunt 2-1 6, Rease 2-2 7, Ball 1-0 2, Gagnon 4-0 8, O’Bryan 5-1 13, Thew, Totals 29-10 74.

Hermon-DeKalb 10 3 8 8 — 29

Madrid-Waddington 20 23 17 14 — 74

3-point goals: M-W 6 (Wright 2, O’Bryan 2, Rease, Hunt).

Records: Hermon-DeKalb (3-15); Madrid-Waddington (13-6).



Morristown 48, Colton Pierrrepont 34

Morristown: Simmons 5-2 14, Marshall 2-4 8, R. Vollmer 4-10 18, Dulmage 0-1 1, Fox 1-4 7, Kanaly,VanArnam, Totals 12-21 48.

Colton-Pierrepont: Doyle 2-0 4, Dominy 2-2 6, Farrah 4-0 12, Boyce 2-0 4, Angleberger 0-2 2, Knight 1-0 3, Avery 0-1-1 , Martin 1-0 2, Totals 14-5 34.

Morristown 9 14 10 15 — 48

C-Pierrepont 4 11 8 11 — 34

3-point goals: Morristown 3 (Simmons 2, Fox); C-P 5 (Farrah 4, Knight 1).

Records: Morristown (7-11); Colton-Pierrepont (7-11).



Harrisville 75, Parishville-Hopkinton 31

Parishville-Hopkinton: Wilson 2-0 4, Snyder 2-1 5, Cook 4-2 10, Burns 4-3 12, Pullano. Totals 12-6 31.

Harrisville: Weaver 5-0 13, Fowler 2-0 4, Hartle 5-0 10, Weir 4-0 10, Butts 4-0 8, Dreythaler 5-0 13, Mono 1-1 4, Dobransky 2-0 4, Graham 1-0 2, Soko 1-0 2, Sullivan 1-0 3, Best 1-0 2, Totals 32-1 75.

P-Hopkinton 5 3 7 16 — 31

Harrisville 30 11 22 12 — 75

3-point goals: P-H 1 (Burns), Harrisville 10 (Weaver 3, Weir 2, Dreythaler 3, Sullivan, Mono).

Records: Parishville-Hopkinton (0-16); Harrisville (15-4).



Heuvelton 46, Hammond 43 (OT)

Hammond: Martin 5- 13, Bresett 6-0 12, Proven 4-1 9, Tulley 1-0 3, Cunningham 1-0 2, Frisina 2-0 4. Totals: 19-2 43.

Heuvelton: Tennant 1-0 2, Sloan 1-0 3, Ma. Guardino 1-0 2, Johnson 3-0 6, Mi. Guardino 4-4 12, Cobb 4-1 9, Powers 0-1 1, Holland 4-2 11. Totals: 18-8 46.

Hammond 6 8 11 14 4 — 43

Heuvelton 17 4 10 8 7 — 46

3-point goals: Hammond 3 (Martin 2, Tulley); Heuvelton 2 (Sloan, Holland 1).

Records: Hammond (6-13); Heuvelton (13-6) .



Lisbon 52, Clifton-Fine 27

Clifton-Fine: Russell 4-1 10, Shaul 1-0 2, Koster 3-1 7, Hayes 1-2 4, Locke 1-0 2, Hathaway 1-0 2, Totals 11-4 27.

Lisbon: Darcy 0-2 2, Felt 2-0 5, Putney 6-0 15, Robinson 8-2 18, Willard 1-0 2, Hunter 0-1 1, Turri 2-2 6, Snyder 0-1 1, Buckley, Kelley, Gravelin, Vine, E,. Robinson, Vine, Duprey, Totals 19-8 52.

Clifton-Fine 5 6 4 12 — 27

Lisbon 18 12 20 2 — 52

3-point goals: C-F 1 (Russell); Lisbon 4 (Putney 3, Felt).

Records: Clifton-Fine (2-17); Lisbon (14-5).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Tuesday 's Covers