Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Thu., Jul. 10
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
56°F
Related Stories

Sports schedules, scoring summaries

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules



@zAgateSubhead:SECTION 10 PLAYOFFS



BOYS BASKETBALL

Class A

Monday: Championship Game at SUNY Potsdam - Massena vs. FA 7:45 p.m.

————

Class B

Thursday: Gouverneur at Potsdam 6 p.m., Salmon River at OFA 7:45 p.m.

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 4:30 p.m.

———-

Class C

Friday: Canton at Tupper Lake, B-M at SLC (both games 6 p.m.).

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 1 p.m.

———-

Class D

Saturday: Quarter-finals at Potsdam High School - M-W vs. Chateaugay noon, Heuvelton vs. E-K 1:45 p.m., Harrisville vs. Lisbon 6 p.m. Morristown vs. SRF 7:45 p.m.

Wednesday: Semi-finals at SUNY Canton (6 p.m., 7:45 p.m.).

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 2:45 p.m.

———-

GIRLS BASKETBALL

Class A

Monday: Championship Game at SUNY Potsdam - FA vs. Massena 6 p.m.

———-

Class B

Thursday: Gouverneur at OFA, Potsdam at Salmon River (both games 6 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 8 p.m.

————-

Class C

Thursday: B-M at Canton, SLC at Tupper Lake (both games 6 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 4:30 p.m.

————-

Class D

Friday: At Potsdam High School - H-D vs. Chateaugay 5:30 p.m., Harrisville vs. Hammond 7:15 p.m.; At Massena High School - C-F vs. Heuvelton 6 p.m., Lisbon vs. M-W 7:45 p.m.

Tuesday: Semi-finals at SUNY Canton (6 p.m., 7:45 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 6:15 p.m.

———-

BOYS HOCKEY

Division I

Saturday: Semi-finals - Salmon River at Potsdam 1 p.m., Canton at Massena 1 p.m.

Sunday (Feb. 24): Championship Game at Cheel Arena 1 p.m.

———-

Division II

Friday: Tupper Lake at N-N, Islanders at FA (both games 7 p.m.).

Wednesday: Semi-finals at home of higher seeds 6:30 p.m.

Sunday (Feb. 24): Championship Game at Cheel Arena 4 p.m.

———-

INDOOR TRACK

Friday: Championship Meet at SLU 6 p.m.



HIGH SCHOOL PLAYOFFS

Girls Hockey

Saturday: Championships at Canton Pavilion: Semi-finals Alexandria (3) vs. Potsdam (10) noon, Beekmantown (7) vs. Kenmore (6) 2 p.m.

Sunday: Championship Game at Canton Pavilion 2:30 p.m.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At Hobart 8 p.m.

Saturday: At RIT 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At William Smith 6 p.m.

Saturday: At RIT 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Princeton 7 p.m.

Saturday: AT Quinnipac 7 p.m.

————

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Princeton 7 p.m.

Saturday Home vs. Quinnipiac 3 p.m.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Basketball

Friday: At Oswego 8 p.m.

Saturday: At SUNY Cortland 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At Oswego 6 p.m.

Saturday: At SUNY Cortland 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

(home games at Massena Arena)

Friday: Home vs. Oswego 7 p.m.

Saturday: Home vs. Cortland 7 p.m.

———-

Women’s Hockey

(home games at Cheel Arena)

Saturday: Home vs. SUNY Buffalo 7 p.m.

Sunday: Home vs. SUNY Buffalo 2 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At RIT 8 p.m.

Saturday: At Hobart 4 p.m.

————

Women’s Basketball

Friday: At RIT 6 p.m.

Saturday: At William Smith 4 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Quinnipiac 7 p.m.

Saturday: At Princeton 7 p.m.

————-

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Quinnipiac 7 p.m.

Saturday: Home vs. Princeton 4 p.m.

———-

SUNY CANTON

Men’s Basketball

Wednesday: At Paul Smith’s 7 p.m.

Saturday: Home vs. Maine-Fort Kent 7 p.m.

———-

Women’s Basketball

Thursday: Home vs. SUNY Cobleskill 5 p.m.

Saturday: Home vs. Maine-Fort Kent noon.

———-

Men’s Hockey

Friday: Home vs. Mercyhurst (club) 7 p.m..

Saturday: Home vs. Mercyhurst (club) 7 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school boys basketball

SECTION 10 PLAYOFFS

Class C first round

Canton 79, Norwood-Norfolk 44

N-Norfolk: Pernice 0-2 2, Sawyer 1-0 2, Barkley 1-0 3, Devine 3-3 9, Waite 2-0 4, Matthie 0-1 1, Rust 5-5 15, Martens 1-1 3, Steenberg 1-1 3, Benware 1-0 2. Totals 15-13 44.

Canton: Christy 1-0 3, Bortnick 4-0 9, Archibald 6-3 15, Peters 1-0 2, Wight 1-1 3, Wentworth 8-7 24, Ames 2-0 4, Palumbo 2-0 4, LaPoint 6-3 15. Totals 31-14 79.

N-Norfolk 15 11 4 14 _ 44

Canton 25 18 24 12 — 79

3-point goals: Norwood-Norfolk 1 (Barkley); Canton 3 (Christy, Bortnick, Wentworth).

Records: Norwood-Norfolk (2-18); Canton (6-12).



Class D first round

Madrid-Waddington 74, Hermon-DeKalb 29

Hermon-DeKalb: Merritt 3-0 6, Z. Robinson 1-0 2, J. Robinson 0-2 2, Gilbert 5-4 14, Snell 1-2 4, Woodrow 0-1 1, Totals 10-9 29.

Madrid-Waddington: Barney 1-0 2, Wright 4-2 12, Brock 1-4 6, Thompson 3-0 6, Odendahl 2-0 4, Crump 4-0 8, Hunt 2-1 6, Rease 2-2 7, Ball 1-0 2, Gagnon 4-0 8, O’Bryan 5-1 13, Thew, Totals 29-10 74.

Hermon-DeKalb 10 3 8 8 — 29

Madrid-Waddington 20 23 17 14 — 74

3-point goals: M-W 6 (Wright 2, O’Bryan 2, Rease, Hunt).

Records: Hermon-DeKalb (3-15); Madrid-Waddington (13-6).



Morristown 48, Colton Pierrrepont 34

Morristown: Simmons 5-2 14, Marshall 2-4 8, R. Vollmer 4-10 18, Dulmage 0-1 1, Fox 1-4 7, Kanaly,VanArnam, Totals 12-21 48.

Colton-Pierrepont: Doyle 2-0 4, Dominy 2-2 6, Farrah 4-0 12, Boyce 2-0 4, Angleberger 0-2 2, Knight 1-0 3, Avery 0-1-1 , Martin 1-0 2, Totals 14-5 34.

Morristown 9 14 10 15 — 48

C-Pierrepont 4 11 8 11 — 34

3-point goals: Morristown 3 (Simmons 2, Fox); C-P 5 (Farrah 4, Knight 1).

Records: Morristown (7-11); Colton-Pierrepont (7-11).



Harrisville 75, Parishville-Hopkinton 31

Parishville-Hopkinton: Wilson 2-0 4, Snyder 2-1 5, Cook 4-2 10, Burns 4-3 12, Pullano. Totals 12-6 31.

Harrisville: Weaver 5-0 13, Fowler 2-0 4, Hartle 5-0 10, Weir 4-0 10, Butts 4-0 8, Dreythaler 5-0 13, Mono 1-1 4, Dobransky 2-0 4, Graham 1-0 2, Soko 1-0 2, Sullivan 1-0 3, Best 1-0 2, Totals 32-1 75.

P-Hopkinton 5 3 7 16 — 31

Harrisville 30 11 22 12 — 75

3-point goals: P-H 1 (Burns), Harrisville 10 (Weaver 3, Weir 2, Dreythaler 3, Sullivan, Mono).

Records: Parishville-Hopkinton (0-16); Harrisville (15-4).



Heuvelton 46, Hammond 43 (OT)

Hammond: Martin 5- 13, Bresett 6-0 12, Proven 4-1 9, Tulley 1-0 3, Cunningham 1-0 2, Frisina 2-0 4. Totals: 19-2 43.

Heuvelton: Tennant 1-0 2, Sloan 1-0 3, Ma. Guardino 1-0 2, Johnson 3-0 6, Mi. Guardino 4-4 12, Cobb 4-1 9, Powers 0-1 1, Holland 4-2 11. Totals: 18-8 46.

Hammond 6 8 11 14 4 — 43

Heuvelton 17 4 10 8 7 — 46

3-point goals: Hammond 3 (Martin 2, Tulley); Heuvelton 2 (Sloan, Holland 1).

Records: Hammond (6-13); Heuvelton (13-6) .



Lisbon 52, Clifton-Fine 27

Clifton-Fine: Russell 4-1 10, Shaul 1-0 2, Koster 3-1 7, Hayes 1-2 4, Locke 1-0 2, Hathaway 1-0 2, Totals 11-4 27.

Lisbon: Darcy 0-2 2, Felt 2-0 5, Putney 6-0 15, Robinson 8-2 18, Willard 1-0 2, Hunter 0-1 1, Turri 2-2 6, Snyder 0-1 1, Buckley, Kelley, Gravelin, Vine, E,. Robinson, Vine, Duprey, Totals 19-8 52.

Clifton-Fine 5 6 4 12 — 27

Lisbon 18 12 20 2 — 52

3-point goals: C-F 1 (Russell); Lisbon 4 (Putney 3, Felt).

Records: Clifton-Fine (2-17); Lisbon (14-5).

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover