Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Mon., Jul. 14
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
60°F
Related Stories

Friday’s scores and schedules

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Lacrosse

Saturday: Home vs. RIT 1 p.m.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Lacrosse

Saturday: At Utica 1 p.m.

———-

SOFTBALL

(In Florida)

Saturday: Vs. Loras 1 p.m., vs. Carroll 3 p.m.

Monday: Vs. Elgin (exhibition) 11 a.m., vs. Rainy River (exhibition) 3 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Baseball

Saturday: At Union (dh) 1 p.m.

Sunday: At Union (dh) noon.

———-

Men’s Lacrosse

Saturday: At Skidmore 1 p.m.

———-



SUNY CANTON

Baseball

Friday: At Abington 2 p.m..

Saturday: At Abington (dh) noon.

————

Men’s Lacrosse

Saturday: At Wells 2 p.m.

Sunday: Home vs. Green Mountain 2 p.m.

—————

Women’s Lacrosse

Saturday: Home vs. Wells 1 p.m.

Monday: Home vs. SUNY Oswego 4 p.m.

————

Softball

Saturday: At Abington (dh) 1 p.m.

Sunday: At Allegheny (dh) 11 a.m.



@zAgateSubhead:College baseball

Penn State-Abington 17, SUNY Canton 3

Canton 100 000 110 — 3 7 1

Abington 012 252 41x — 17 20 0

Amelotte (L), Bratton (5), Thomas (8) and Tsiaras; MacFarlene (W), Morak (7), Cancelliere (8), Smallwood (9) and Kerns.

Records: SUNY Canton (2-11); Penn State-Abington (5-11)



@zAgateSubhead:College women’s lacrosse

St. Lawrence 16, SUNY Potsdam 8

Potsdam: Weigel 1-0, Boshart 1-0, Petit 2-2, Johns 3-0, Varney 1-0.

St. Lawrence: Hurley 2-0, Kelley 2-1, Maybee 3-0, Noyes 3-0, Knapp 1-0, O’Rourke 2-2, Benedict 1-0, Bailey 2-0, VanTasse 0-1.

Goalies: Chmiel (Pot) 5 saves; Cunningham (SLU) 5.

Halftime: St. Lawrence 4, SUNY Potsdam 3.

Records: SUNY Potsdam (0-3); St. Lawrence (4-2).



@zAgateSubhead:College softball

(at Titusville, Fla.)

SUNY Potsdam 14, Ecclesia 6

Ecclesia 002 13 — 6 5 3

Potsdam 405 23 — 14 12 5

Lewis (L) and Kaiserman; Thayer (W), Chirinko (5), Johnson (5) and Perry.

Records: Ecclesia (3-2); SUNY Potsdam (3-0).



SUNY Potsdam 5, Madison 0

Potsdam 100 020 2 — 5 7 0

Madison 000 000 0 — 0 1 0

Sarat (W) and Perry; Shaner (L), Peer (5) and Austin.

Records: SUNY Potsdam (4-0).



NHL Standings

By The Associated Press

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 32 24 8 0 48 114 83

New Jersey 31 14 11 6 34 78 85

N.Y. Rangers 30 15 13 2 32 71 73

N.Y. Islanders 31 13 15 3 29 90 105

Philadelphia 30 13 16 1 27 81 92

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 30 20 5 5 45 97 75

Boston 29 20 6 3 43 84 61

Ottawa 31 16 9 6 38 78 67

Toronto 31 16 12 3 35 94 90

Buffalo 31 12 15 4 28 84 99

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 32 16 14 2 34 81 96

Carolina 30 15 13 2 32 85 86

Washington 31 14 16 1 29 89 88

Tampa Bay 30 13 16 1 27 98 90

Florida 31 9 16 6 24 77 111

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 30 24 3 3 51 102 66

St. Louis 29 16 11 2 34 87 83

Detroit 30 14 11 5 33 80 79

Columbus 31 13 12 6 32 73 80

Nashville 31 12 13 6 30 75 84

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Minnesota 29 17 10 2 36 77 71

Vancouver 30 15 9 6 36 83 83

Edmonton 29 11 11 7 29 72 85

Calgary 29 11 14 4 26 82 101

Colorado 29 11 14 4 26 75 92

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 29 22 3 4 48 99 71

Los Angeles 30 17 11 2 36 88 75

San Jose 29 13 10 6 32 71 77

Dallas 30 14 13 3 31 78 88

Phoenix 31 13 14 4 30 80 87

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Friday’s Games

Pittsburgh 4, N.Y. Islanders 2

Columbus 5, Calgary 1

Washington 6, Winnipeg 1

Detroit at Anaheim, 10 p.m.

Saturday’s Games

Tampa Bay at Ottawa, 2 p.m.

San Jose at Minnesota, 2 p.m.

Vancouver at Los Angeles, 4 p.m.

Boston at Toronto, 7 p.m.

Buffalo at Montreal, 7 p.m.

Florida at New Jersey, 7 p.m.

Columbus at Nashville, 8 p.m.

Colorado at Dallas, 8 p.m.

St. Louis at Edmonton, 10 p.m.

Sunday’s Games

Florida at N.Y. Islanders, 5 p.m.

Washington at N.Y. Rangers, 7 p.m.

Philadelphia at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Tampa Bay at Winnipeg, 8 p.m.

Vancouver at Colorado, 8 p.m.

St. Louis at Calgary, 8 p.m.

Detroit at Anaheim, 8 p.m.



College Hockey

Friday’s College Hockey Scores

By The Associated Press

TOURNAMENTS

Atlantic Hockey

Semifinals

Canisius 5, Niagara 3

Mercyhurst 4, UConn 1

ECAC

Semifinals

Brown 4, Quinnipiac 0.

Union (NY) 4, Yale 0

Hockey East

Semifinals

Mass.-Lowell 2, Providence 1

WCHA

Semifinals

Wisconsin 4, St. Cloud St. 1

Colorado College 2, Minnesota 0



NBA Standings

Conference Glance

By The Associated Press

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

y-Miami 54 14 .794 —

x-Indiana 43 26 .623 11

x-New York 41 26 .612 12

x-Brooklyn 40 28 .588 14

Atlanta 38 31 .551 16

Chicago 36 31 .537 17

Boston 36 32 .529 18

Milwaukee 34 34 .500 20

Philadelphia 26 42 .382 28

Toronto 26 43 .377 28

Washington 24 43 .358 29

Detroit 23 47 .329 32

Cleveland 22 47 .319 32

Orlando 18 52 .257 37

Charlotte 16 52 .235 38

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

x-San Antonio 53 16 .768 —

x-Oklahoma City 51 19 .729 2

x-Denver 48 22 .686 5

x-L.A. Clippers 47 22 .681 6

Memphis 46 22 .676 6

Golden State 39 31 .557 14

Houston 38 31 .551 15

L.A. Lakers 36 33 .522 17

Utah 34 35 .493 19

Dallas 33 36 .478 20

Portland 33 36 .478 20

Sacramento 25 44 .362 28

Minnesota 23 43 .348 28

New Orleans 24 46 .343 29

Phoenix 23 46 .333 30

x-clinched playoff spot

y-clinched division

———

Friday’s Games

New York 99, Toronto 94

Indiana 102, Milwaukee 78

Oklahoma City 97, Orlando 89

Portland 104, Atlanta 93

Miami 103, Detroit 89

Houston 116, Cleveland 78

New Orleans 90, Memphis 83

Dallas 104, Boston 94

San Antonio 104, Utah 97, OT

Minnesota at Phoenix, 10 p.m.

Washington at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

Saturday’s Games

Detroit at Charlotte, 7 p.m.

Toronto at New York, 7:30 p.m.

Indiana at Chicago, 8 p.m.

Boston at Memphis, 8 p.m.

Sacramento at Denver, 9 p.m.

Washington at Golden State, 10:30 p.m.

Brooklyn at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Sunday’s Games

Atlanta at Milwaukee, 3 p.m.

Charlotte at Miami, 6 p.m.

San Antonio at Houston, 7 p.m.

Chicago at Minnesota, 7 p.m.

Portland at Oklahoma City, 7 p.m.

Utah at Dallas, 7:30 p.m.

Brooklyn at Phoenix, 9 p.m.

Philadelphia at Sacramento, 9 p.m.



NCAA Men’;s Hoops

By The Associated Press

All Times EDT

FIRST ROUND

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday, March 19

N.C. A&T 73, Liberty 72

Saint Mary’s (Cal) 67, Middle Tennessee 54

Wednesday, March 20

James Madison 68, LIU Brooklyn 55

La Salle 80, Boise State 71

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Butler 68, Bucknell 56

Marquette 59, Davidson 58

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

California 64, UNLV 61

Syracuse 81, Montana 34

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

Temple 76, N.C. State 72

Indiana 83, James Madison 62

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami 78, Pacific 49

Illinois 57, Colorado 49

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Marquette (24-8) vs. Butler (27-8), 30 minutes following

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Syracuse (27-9) vs. California (21-11), 30 minutes following

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Indiana (28-6) vs. Temple (24-9)

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami (28-6) vs. Illinois (23-12)

SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan 71, South Dakota State 56

VCU 88, Akron 42

Friday, March 22

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Florida Gulf Coast 78, Georgetown 68

San Diego State 70, Oklahoma 55

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

North Carolina 78, Villanova 71

Kansas 64, Westen Kentucky 57

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida 79, Northwestern State 47

Minnesota 83, UCLA 63

Third Round

Saturday, March 23

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan (27-7) vs. VCU (27-8), 12:15 p.m.

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Florida Gulf Coast (25-10) vs. San Diego State (23-10)

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Kansas (30-5) vs. North Carolina (25-10)

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida (27-7) vs. Minnesota (21-12)

Semifinal winners

MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville 79, N.C. A&T 48

Colorado State 84, Missouri 72

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State 65, Valparaiso 54

Memphis 54, Saint Mary’s (Cal) 52At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis 64, New Mexico State 44

Oregon 68, Oklahoma State 55

Friday, March 22

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke 73, Albany (N.Y.) 61

Creighton 67, Cincinnati 63

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville (30-5) vs. Colorado State (26-8), 5:15 p.m.

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State (26-8) vs. Memphis (31-4), 30 minutes following

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis (28-6) vs. Oregon (27-8), 7:10 p.m.

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke (28-5) vs. Creighton (28-7)

WEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Wichita State 73, Pittsburgh 55

Gonzaga 64, Southern 58

Arizona 81, Belmont 64

Harvard 68, New Mexico 62

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State 95, Iona 70

Iowa State 76, Notre Dame 58

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Mississippi 57, Wisconsin 46

La Salle 63, Kansas State 61

Third Round

Saturday, March 23

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Harvard (20-9) vs. Arizona (26-7), 6:10 p.m.

Gonzaga (32-2) vs. Wichita State (27-8), 30 minutes following

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State (27-7) vs. Iowa State (23-11)

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

La Salle (23-9) vs. Mississippi (27-8)



Women’s NCAA Hoops

Saturday Schedule

First Round

At Storrs, Conn.

Vanderbilt vs. Saint Joseph’s, 11:05 a.m.

Connecticut vs. Idaho, 30 minutes following

At Columbus, Ohio

Oklahoma vs. Central Michigan, 11:10 a.m.

UCLA vs. Stetson, 30 minutes following

At College Park, Md.

Maryland vs. Quinnipiac, 11:15 a.m.

Michigan State vs. Marist, 30 minutes following

At Knoxville, Tenn.

Syracuse vs. Creighton, 11:20 a.m.

Tennessee vs. Oral Roberts, 30 minutes following

At College Station, Texas

Texas A&M vs. Wichita State, 4:05 p.m.

Nebraska vs. Chattanooga, 30 minutes following

At Boulder, Colo.

South Carolina vs. South Dakota State, 4:10 p.m.

Colorado vs. Kansas, 30 minutes following

At Spokane, Wash.

Iowa State vs. Gonzaga, 4:15 p.m.

Georgia vs. Montana, 30 minutes following

At Lubbock, Texas

California vs. Fresno State, 4:20 p.m.

Texas Tech vs. South Florida, 30 minutes following



MLB Preseason

Friday’s games

Detroit 4, Washington 3

Pittsburgh 6, Tampa Bay (ss) 4

N.Y. Yankees 9, Minnesota 7

Baltimore 6, Tampa Bay (ss) 3

Toronto 1, Boston 0

Houston 3, St. Louis 2

Philadelphia 7, Atlanta 6

Colorado (ss) 14, Texas 9

Cincinnati 6, L.A. Dodgers 5

Kansas City 13, L.A. Angels 9

Chicago Cubs 4, Milwaukee 1

San Francisco 11, Colorado (ss) 6

N.Y. Mets 4, Miami 2

Chicago White Sox vs. Oakland at Phoenix, 10:05 p.m.

Arizona vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 10:05 p.m.

Seattle vs. San Diego at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.

Today’s games

Houston vs. Atlanta (ss) at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta (ss) vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Pittsburgh vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:35 p.m.

L.A. Angels (ss) vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

Arizona vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Milwaukee vs. L.A. Angels (ss) at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Texas vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Oakland vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.

Cleveland vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago White Sox vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 10:05 p.m.

San Diego vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 10:10 p.m.



PGA-Bay Hill

Friday At Bay Hill Club and Lodge

Orlando, Fla.

Purse: $6.2 million

Yardage: 7,419; Par: 72 (36-36)

(a-amateur)

Second Round

Bill Haas 69-66—135 -9

Justin Rose 65-70—135 -9

John Huh 67-69—136 -8

Ken Duke 70-68—138 -6

J.J. Henry 71-67—138 -6

Jimmy Walker 69-69—138 -6

Mark Wilson 71-68—139 -5

Vijay Singh 71-68—139 -5

Tiger Woods 69-70—139 -5

Gonzalo Fdez-Castano 69-71—140 -4

Luke Guthrie 73-67—140 -4

Brad Fritsch 68-72—140 -4

Bob Estes 71-69—140 -4

John Rollins 68-72—140 -4

Rickie Fowler 73-67—140 -4

Sang-Moon Bae 71-69—140 -4

Hunter Mahan 71-70—141 -3

Sergio Garcia 72-69—141 -3

Matt Jones 71-70—141 -3

Ian Poulter 72-69—141 -3

Champions Golf

Friday At Fallen Oak

Saucier, Miss.

Purse: $1.6 million

Yardage: 7,119; Par: 72 (36-36)

Hal Sutton 34-35—69 -3

Steve Elkington 33-36—69 -3

Corey Pavin 32-37—69 -3

Roger Chapman 36-33—69 -3

Joe Daley 36-34—70 -2

Michael Allen 33-37—70 -2

Fred Funk 34-36—70 -2

David Frost 37-33—70 -2

Mark O’Meara 33-37—70 -2

Olin Browne 36-34—70 -2

Gene Sauers 36-35—71 -1

Andrew Magee 37-34—71 -1

Peter Senior 35-36—71 -1

Steve Lowery 35-36—71 -1

Mike Goodes 39-32—71 -1

Neal Lancaster 35-36—71 -1

Chien Soon Lu 36-35—71 -1

Duffy Waldorf 35-36—71 -1

David Eger 36-35—71 -1

Rod Spittle 34-37—71 -1

Bernhard Langer 37-34—71 -1

Jeff Sluman 36-35—71 -1



@zAgateSubhead:ML Soccer

Saturday, March 23

Columbus at D.C. United, 3:30 p.m.

Sporting Kansas City at New England, 4 p.m.

New York at Montreal, 4:30 p.m.

Real Salt Lake at FC Dallas, 8:30 p.m.

Vancouver at Houston, 8:30 p.m.

Colorado at Los Angeles, 10:30 p.m.

Seattle FC at San Jose, 10:30 p.m.

Sunday, March 24

Chivas USA at Chicago, 5 p.m.



Transactions

BASEBALL

American League

HOUSTON ASTROS — Optioned INF Jake Elmore to Oklahoma City (PCL).

MINNESOTA TWINS — Placed LHP Scott Diamond and RHP Anthony Swarzak on the 15-day DL.

SEATTLE MARINERS — Optioned OF Carlos Peguero to Tacoma (PCL). Reassigned RHP Carson Smith and INF Nick Franklin to their minor league camp.

TEXAS RANGERS — Optioned RHP Justin Grimm to Round Rock (PCL).

TORONTO BLUE JAYS — Claimed RHP Todd Redmond off waivers from Baltimore and optioned him to Buffalo (IL).

National League

CHICAGO CUBS — Optioned LHP Chris Rusin to their minor league camp. Assigned RHP Drew Carpenter, Jaye Chapman, RHP Casey Coleman, RHP Jensen Lewis, RHP Blake Parker, INF Edwin Maysonet, INF Brad Nelson, OF Brian Bogusevic, OF Johermyn Chavez and OF Darnell McDonald to their minor league camp.

CINCINNATI REDS — Reassigned RHP Armando Galarraga to their minor league camp.

FLORIDA MARLINS — Re-assigned OF Christian Yelich, RHP Jonathan Albaladejo and C Jake Jeffries to their minor league camp. Optioned RHP Tom Koehler to New Orleans (PCL).

PITTSBURGH PIRATES — Optioned RHP Bryan Morris to Indianapolis (IL). Reassigned INF Ivan DeJesus Jr. and INF Jared Goedert to their minor league camp.

SAN FRANCISCO GIANTS — Released RHP Ramon Ramirez and INF Wilson Valdez.

WASHINGTON NATIONALS — Optioned RHP Cole Kimball to Syracuse (IL). Re-assigned RHP Jeremy Accardo to their minor league camp. Agreed to terms with LHP J.C. Romero on a minor league contract.

BASKETBALL

National Basketball Association

MIAMI HEAT — Signed F Juwan Howard for the remainder of the season.

Women’s National Basketball Association

NEW YORK LIBERTY — Named Barbara Farris, Taj McWilliams-Franklin assistant coaches and Teresa Weatherspoon and Tamika Whitmore associate coaches.

FOOTBALL

National Football League

CHICAGO BEARS — Agreed to terms with LB D.J. Williams on a one-year contract.

CLEVELAND BROWNS — Signed TE Kellen Davis and DB Chris Owens to one-year contracts.

HOUSTON TEXANS — Signed S Ed Reed.

Canadian Football League

MONTREAL ALOUETTES — Re-signed SB Jamel Richardson to a three-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES — Reassigned C Riley Nash to Charlotte (AHL).

DALLAS STARS — Assigned F Alex Chiasson to Texas (AHL).

MONTREAL CANADIENS — Recalled F Mike Blunden from Hamilton (AHL).

NASHVILLE PREDATORS — Assigned F Craig Smith to Milwaukee (AHL) on a conditioning assignment.

PHOENIX COYOTES — Assigned D Chris Summers to Portland (AHL).

ST. LOUIS BLUES — Traded F Matt D’Agostini and a conditional 2015 seventh-round draft pick to New Jersey for a conditional 2015 fifth-round draft pick.

TORONTO MAPLE LEAFS — Assigned G Mark Owuya from Toronto (AHL) to Reading (AHL).

COLLEGE

ALABAMA — Named Bill Battle athletic director.

ANGELO STATE — Named Chris Beard men’s basketball coach.

COLLEGE OF CHARLESTON — Announced men’s basketball F Trent Wiedeman will transfer.

DOMINICAN (CALIF.) — Named Brandon Leimbach athletics director.

GEORGE MASON — Announced the resignation of women’s basketball coach Jeri Porter.

HOFSTRA — Fired men’s basketball coach Mo Cassara. Named Patrick Sellers men’s interim basketball coach.

RICE — Signed football coach David Bailiff to a three-year contract extension through the 2016 season.

RIPON — Announced women’s basketball coach Julie Johnson will step down to become full-time athletic director.

TULSA — Named Dr. Derrick Gragg vice president and director of athletics.

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover