Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Fri., Jul. 11
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
75°F
Related Stories

Schedules, statistics

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The NAC



BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Massena at OFA, Saranac Lake at SLC, Potsdam at Canton 6 p.m.

Monday: Salmon River at Canton, SLC at OFA, C-P at Saranac Lake.

Tuesday: Salmon River at Potsdam.

———-

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Potsdam at Canton, Heuvelton at Northwood Prep 5 p.m.

Saturday: OFA at Saranac Lake 11 a.m.

Monday: Saranac Lake at Salmon River, Northwood Prep at Potsdam 5 p.m

Tuesday: Heuvelton at Salmon River. Massena at OFA 7 p.m.

———-

BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Friday: Harrisville at Lisbon 3:30 p.m., SRF at M-W (dh) 3:30 p.m., C-F at Hammond, P-H at B-M (dh) 4 p.m., OFA at Salmon River, E-K at Morristown, H-D at Heuvelton, SLC at Tupper Lake, N-N at Chateaugay.

Monday: N-N at SRF (dh) 4 p.m., OFA at Salmon River, H-D at C-F, P-H at SLC, Chateaugay.

Tuesday: Canton at Massena, Harrisville at C-F, Lisbon at H-D, Heuvelton at Morristown, Tupper Lake at SLC.

Wednesday: Salmon River at FA (dh) 4 p.m., N-N at P-H (dh) 4 p.m., B-M at SRF 4 p.m., Harrisville at Watertown IHC, Gouverneur at Canton, M-W at Chateaugay, Potsdam at Massena.

———-

SOFTBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Harrisville at Lisbon 3:30 p.m., C-P at B-M (dh) 4 p.m., C-F at Hammond 4 p.m., Salmon River at OFA, Potsdam at M-W, SLC at Tupper Lake, N-N at Chateaugay, H-D at Heuvelton.

Monday: Canton at Massena 4 p.m., N-N at SRF (dh) 4 p.m., OFA at Salmon River, E-K at Potsdam, P-H at SLC, M-W at C-P, Chateaugay at Tupper Lake, H-D at C-F.

Tuesday: FA at Gouverneur, Tupper Lake at SLC, Harrisville at C-F, Hammond at E-K, Lisbon at H-D, Heuvelton at Morristown.

Wednesday: M-W at Chateaugay (dh) 4 p.m., N-N at P-H (dh) 4 p.m., Potsdam at Massena, Salmon River at FA (Dh), Gouverneur at Canton, SLC at C-P.

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Wednesday: Gouverneur at Tupper Lake, M-W at Massena, N-N at Potsdam.

—————

GOLF

Friday: Massena at Gouverneur, C-F at B-M, N-N, Tupper Lake at Heuvelton.

Monday: C-F, Tupper Lake at Salmon River (Cedarview CC); FA at OFA; Potsdam at Gouverneur; Heuvelton at M-W, B-M at N-N (Raymondville).

Tuesday: Potsdam at Northwood Prep.

Wednesday: Heuvelton at C-F, Massena at Potsdam, FA at Gouvenreur, E-K at N-N (Raymondville).



The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Baseball

Saturday: At SLU (dh) noon.

Sunday: Home vs. SLU (dh) noon.

———-

Men’s Lacrosse

Friday: Liberty League Playoffs - at SLU 4 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Baseball

Saturday: Home vs. Clarkson (dh) noon.

Sunday: At Clarkson (dh) noon

———-

Men’s Lacrosse

Friday: Liberty League Playoffs - home vs. Clarkson 4 p.m.

———-

Softball

Friday: Liberty League Playoffs at UofR - vs. Rensselaer 4:30 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Potsdam 2, Canton 0

Canton 000 000 0 — 0 3 2

Potsdam 001 001 x — 2 5 1

Hayes (L) and Stone; Miller (W) and Ace.

Records: Canton (1-6); Potsdam (8-2, 6-1).



Malone 15, Massena 2

Malone 804 310 0 — 13 7 2

Massena 011 000 0 — 2 2 6

Lamay (W) and Welch; Corcoran (L), Dillabough (1), Rusaw (4), Reagan (4) and Paquin.

Records: Malone (6-2, 4-1); Massena (4-7, 2-4).



@zAgateSubhead:High school golf

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

OFA 204, Potsdam 212

(at St. Lawrence State Park, par 35)

Potsdam: Dan Stone 47, Ryan McDonald 41, Aidan Clothier 45, Konnor Bigwarfe 39, Dan Cruickshank 40.

OFA: Conor Hannan 40l Brandon Mullin 41, Dylan Binion 43, Jed McRoberts 40, Tristan Moore 40.

Records: Potsdam (2-2, 1-2); OFA (3-0).



@zAgateSubhead:High school boys lacrosse

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Salmon River 13, Colton-Pierrepont 5

Salmon River 6 2 2 3 — 13

C-Pierrepont 2 1 1 1 — 5

Salmon River: Thomas 2-4, Day 1-4, Square 4-0, K. Tarbell 2-1, Sunday 2-0, T. Tarbell 1-0, Lazore 1-0.

C-Pierrepont: Dominy 2-1, Holden 1-0, Whalem 1-0, Boyce 1-0.

Goalies: Johnson (S), Oakes 5; Miller (C) 16.

Records: Salmon River (9-0); Colton-Pierrepont (0-11, 0-10).



@zAgateSubhead:High school girls lacrosse

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Canton 8. OFA 7

OFA: Holmes 3-0, Bresett 4-0.

Canton: Lapinsky 2-1, Knight 2-0, Noble 2-0, Huntley 1-1, Kenny 1-1.

Goalies: Chase (OFA) 10 saves; Howard (C) 11.

Halftime: OFA 5, Canton 4.

Records: OFa (3-7, 3-4); Canton (5-3, 4-3).



Potsdam 11, Heuvelton 10

Potsdam: Cole 4-0, Rishe 3-0, Drechsel 1-0, Beamer 1-0, Miller 1-0, Gruniesen 1-0.

Heuvelton: J. Sovie 4-0, K. Piercey 3-0, O. St. Pierre 2-0, M. St. Pierre 1-1, A. Piercey 0-2.

Goalies: K. Bloom (P) 11 saves; H. Thompson (H) 10.

Halftime: Potsdam 7, Heuvelton 7.

Records: Potsdam (7-3, 7-0); Heuvelton (1-7, 1-6).



NONLEAGUE

Massena 9, Northwood Prep 8

Northwood: Doctor 3-0, Brand 2-0, Hutchinson 2-0, Russell 1-0.

Massena: Francis 2-1, Hans 1-0, Casey 2-0, Valancius 2-1, Leary 1-0.

Goalies: Powers (N) 7 saves; Beckstead (M) 4, Love 4.

Halftime: Massena 6, Northwood Prep 4.

Records: Massena (7-2).



@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Malone 15, Massena 0

Massena 000 000 — 0 3 8

Malone 006 054 — 15 9 1

Kirkey (L), Conto (3) and Streeter. McCauley (W) and Fountain.

Records: Massena (3-3); Malone (6-0).



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Madrid-Waddington 128, Potsdam 103

3,200 relay: M-W (Lenney, O’Neil, Robinson, Rease) 9:42.8, Pot; 110 hurdles: Clark (P) 16.1, Merrill (P), Zeledon (M); 100: Robertson (P) 11.4, Ball (M), Crary (P); 1,600: Scott (M) 4:37.0, Vinson (P), Robinson (M); 400 relay: Pot (Clark, Hobbs, Ononye, Robertson) 46.6, M-W; 400: Scott (M) 54.2, Lee (P), Merrill (P); 400 hurdles: Clark (P) 1:01.6, Zeledon (M), O’Neil (M); 800: Vinson (P) 2:05.3, Scott (M), Rease (M); 200: Robertson (P) 23.1, Ball (M), Ononye (P); 3,200: Scott (M) 12:58.5, Robinson (M), Lenney (M); 1,600 relay: Pot (Robertson, Lee, Vinson, Perrier) 3:54.2, M-W; Shot put: Hawkins (M) 39-9, Robar (P), McLaughlin (M); Discus: Hawkins (M) 131-10, Crary (P), McLaughlin (M); Long jump: Merrill (P) 16-7 1/2, Wright (M), O’Neil (M); Triple jump: Clark (P) 34-11, Ball (M), Maskell (M); High jump: Wright (M) 5-4, Merrill (P), Rease (M).

Records: Madrid-Waddington (3-3); Potsdam (2-3).



Gouverneur 125, Norwood-Norfolk 114

3,200 relay: Gouverneur (Dunkleburg, Gates, Jones, Erdman) 9:04.3, N-N; 110 hurdles: Levison (N) 16.4, Horne (G), Schiavone (N); 100: Flores (G) 11.7, Wellings (N), McShane (G); 1,600: Erdman (G) 5:09.1, Dunkleburg (G), Fulk (N); 400 relay: Gouverneur (McShane, Aldridge, Flores, Schultz) 49.3, N-N 55.4; 400: Hall (N) 56.7, Jones (G), Gates (G); Long jump: Wellings (N) 18-3, Flores (G), Hall (N); Shot put: Chandler (N) 36-9.5, Knowles (G), Gates (G); 400 hurdles: Levison (N) 1:02.2, Norne (G), Aumell (N); 800: Dunkleburg (G) 2:15.5, Erdman (G0, Grant (N); 200: Flores (G) 25.1, Hall (N), McShane (G); 3,200: Erdman (G) 11:00, Saucier (N), Gushlaw (N); Triple jump: Wellings (N) 37-1 1/2, Schiavone (N), Horne (G); Discus: Mason (N) 133-7, Hutton (G), Chandler (N); 1,600 relay: Gouverneur (Jones, Horne, Dunkleberg, Curcio) 4:15.9, N-N 4:42; High jump: Aumell (N) 5-6, Schiavone (N), McShane (G).

Records: Gouverneur (6-0); Norwood-Norfolk (2-3).



OFA 133, Massena 102

3,200 relay: OFA (Colburn, Smith, Sovie, Bouchard) 9:15, Mass; 110 hurdles: Grizzuto (O) 19.60, Jershner (M); 100: Bush (M) 11.6, Kremar (M); 1600: Wood (O) 5:12.40, Nichols (M); 400 relay: Mass (Brush, Kershner, Kermar, McClary) 47.60, OFA; 400: Nicholson (M) 52.30, Smith (O); 400 hurdles: Bouchard (O) 1:06.30, Stowe (O); 800: Wood (O) 2:13.30. Sovie (O); 200: Wood (O) 23.20, Nicholson (M); 3,200 relay: Grizzuto (O) 12:05.90, Vielhauer (O); 1,600 relay: OFA (Sovie, Adami, Smith, Wiers) 3:55.50, Mas; High jump: Grizzuto (O) 5-4, Stowe (O); Long jump: Brush (M) 19-6.25, Bouchard (O); Triple jump: Bouchard (O) 37-4, Sias (O); Discus: Jacquith (O) 117-5, Cole (O) 101-4; Shot put: Hooper (M) 36-9, Hanson (M).

Records: Massena (3-3); OFA (5-0).



@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Madrid-Waddington 158, Potsdam 146

3,200 relay: M-W (Field, Orosz, Scott, Scott) 12:17.5, Pot; 100 hurdles: H. Marcellus (M) 19.9, Stoian (P), Thomas (P); 100: Dreschel (P) 13.2, Lenney (M), Orosz (M); 1,500: C. Scott (M) 5:23.9, Dow (P), Orosz (M); 400 relay: M-W (Field, Leney, Orosz, Mattie) 57.1, Pot; 400: G. Scott (M) 1:03.9, Field (M), Love (P); 400 hurdles: H. Marcellus (M) 1:19.3, Hildreth (P), Parmeter (M); 800: C. Scott (M) 2:46.6, Orosz (M), Dow (P); 200:Drechsel (P) 27.5, Lenney (M), Matthie (M); 3,000: Orosz (M) 12:35.0, Scott (M), Choong (P); 1,600 relay: M-W (Scott, Marcellus, Orosz, Scott) 4:32, Pot; Shot put: K. Marcellus (M) 34-4, Tishberg (P), Ashley (M); Discus: K. Marcellus (M) 111-5 3/4, Ashley (M), Smith (P); Long jump: Drechsel (P) 14-8, Lenney (M), Love (P); Triple jump: Hildreth (P) 29-0, Lomastro (P), Scott (M); High jump: Stoian (P) 4-6, Love (P), Field (M).

Records: Potsdam (1-3-1); Madrid-Waddington (5-1).



Norwood-Norfolk 179, Gouverneur 129

3,200 relay: N-N (Saucier, Livernois, Gray, Fulk) 11:12.9, Gouverneur 11:29.3; 100 hurdles: M. Seguin (N) 18.0, Collins (N), Knowlton (G); 100: Livernois (N) 13.5, Collins (N), Roberts (G); 1,500: Saucier (N) 5:24, Lamanteer (G), Leslie (G); 400 relay: N-N (Laroe, Collins, D. Linsky, S. Linsky) 57.2. Gouverneur 58.0; 400: Livernois (N) 1:09.3, Remington (N), Kennedy (G); Long jump: Knowlton (G) 14-5, Hall (G), Sweet (N); High jump: Hunkins (N) 4-8, Seguin (N), Sweet (N); Shot put: Roberts (G) 32-10, A. Colbert (N), McCormick (G); 400 hurdles: Hunkins (N) 1:16.5, H. Seguin (N), M. Seguin (N); 800: Saucier (N) 2:34, Dunkleburg (G), Simmons (G); 3,000: Saucier (N) 11:55, Dunkleburg (G), Simmons (G); 1,600 relay: N-N (Hunkins, Collins, Parmeter, Fulk) 4:50, Gouverneur 5:05; Discus: Roberts (G) 92-5, McCormick (G), Way (G); Triple jump: Sweet (N) 32-5, Knowlton (G), Laroe (N).

Records: Gouverneur (2-4); Norwood-Norfolk (4-1).



Massena 163, OFA 152

3,200 relay: OFA (E. Miller, Steenkamer, Mitchell, Macaulay) 11:35.60; 100 hurdles: Boudreau (M) 19.10, Burnham (M); 1,500: E. Miller (O) 5:54.8, Mott (M); 400 relay: Mass (Johnson, Lamica, Pang, Arquette) 1:03.70; 400: Mitchell (O) 1:10.6, Richards (M); 400 hurdles: E. Miller (O) 1:17.70, Lazore (M); 800: Steenkamer (O) 2:53.30, Mott (M); 200: Lamica (M) 29.20, Duprey (O); 3,000: Mitchell (O) 12:57, Whitton (M); 1,600 relay: Mass (Burnham, Lazore, LePage, Mott) 4:59.90); High jump: Lamica (M) 5, Lazore (M) 4-10; Long jump: C. Miller (O) 13-3, Dix (M); Triple jump: Dix (M) 29-1, C. Miller 28-1; Discus: Cunningham (M) 86-1.50, Montroy (O); Shot put: Cunningham (M) 30-6.5, King (M) 25-2.

Records: Massena (4-2); OFA (1-3-1).

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover