Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Tue., May. 5
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
62°F
Related Stories
PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The NAC



BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Thursday: Canton at Saranac Lake, Massena at Salmon River, C-P at SLC, OFA at Potsdam 7 p.m.

Friday: Northwood Prep at Potsdam 5 p.m.

Saturday: Northwood Prep at Saranac Lake 10 a.m., C-P at Indian River 10 a.m., Massena at Potsdam 10:30 a.m.

———-

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Thursday: Massena at Potsdam 4 p.m., Canton at Salmon River, Saranac Lake at Heuvelton.

Friday: Salmon River at Canton, Massena vs. Central Square (At South Jeff) 5 p.m., OFA at Northwood Prep 5 p.m., Heuvelton at Potsdam 7 p.m.

————

BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Thursday: Massena at FA 3:30 p.m., Salmon River at Gouverneur, E-K at Harrisville, Hammond at Morristown, Heuvelton at Lisbon.

Friday: Gouverneur at Potsdam (dh) 4 p.m., OFA at FA, Salmon River at Canton (SUNY Canton), P-H at Tupper Lake.

Saturday: Salmon River at Chateaugay 10 a.m., OFA Tournament - OFA vs. Canton 10 a.m.., M-W vs. B-M 10 a.m.; Consolation 1 p.m., Championship 1 p.m.

————-

SOFTBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Thursday: Potsdam at N-N 3:45 p.m., Salmon River at Gouverneur, E-K at Harrisville, Hammond at Morristown, Heuvelton at Lisbon.

Friday: Potsdam at Gouverneur (dh) 4 p.m., SRF at -W (dh) 4 p.m., OFA at FA, Salmon River at Canton, B-M at SLC, P-H at Tupper Lake, C-P at Chateaugay, E-K at Morristown.

Saturday: Heuvelton Tournament - Massena vs. Canton 10 a.m., OFA vs. Heuvelton 10 a.m., Canton vs. OFA noon, Massena vs. Heuvelton noon.

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Friday: B Invitational at N-N.

Saturday: Invitational at M-W 11 a.m.

—————

GOLF

Friday: OFA at Massena, Potsdam at FA.



The COLLEGES



ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Baseball

Friday: Liberty League Playoffs at Union (double-elimination) vs. Union, noon; Vassar vs. Union 3:30 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores

@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Potsdam 7, Massena 4

Potsdam 230 100 1 — 7 12 0

Massena 004 000 0 — 4 3 2

Coleman (W) and Ace; Corcoran (L), LaBelle (7) and Paquin.

Records: Potsdam (9-2, 7-1); Massena (5-8, 3-5).



Norwood-Norfolk 15, Parishville-Hopkinton 1

N-Norfolk 300 93 — 15 6 1

P-Hopkinton 000 01 — 1 3 5

Short (W) and MacIntire; Snell (L) and Doyle.



Norwood-Norfolk 9, Parishville-Hopkinton 1

P-Hopkinton 00 1 — 1 2 3

N-Norfolk 144 x — 9 4 1

Snyder (L), Cook (3) and Doyle; Smith (W), Waite (4) and Sawyer.

Records: Norwood-Norfolk (11-1, 9-0); Parishville-Hopkinton (5-7).



Malone 12, Salmon River 1

Salmon River 000 10 — 1 4 3

Malone 543 0x — 12 15 1

J. Gray (L), B. Gray (4) and Z. Smith; Lamay (W), Gravell (5) and Welch.



Malone 17, Salmon River 3

Malone 2(11)4 0 — 17 8 0

Salmon River 201 0 — 3 6 5

Johnson (W) and Perry; LaPage, Brooks (L, 2), Bigness (3), Domino (4) and Z. Smith.

Records: Salmon River (1-8, 1-7); Malone (8-2, 6-1).



@zAgateSubhead:High school golf

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Madrid-Waddington 2 1/2, Tupper Lake 2 1/2

Madrid-Waddngton 3, Brushton-Moira 2

Tupper Lake 4, Brushton-Moira 1

(at Tupper Lake CC, par 35)

Madrid-Waddington: Jeff Mott 47, Alex Hammond 47, Kaden Pickering 49, Jacob Seguin 59, Wade Lawrence 50.

Brushton-Moira: Devin Delisle 39, Hunter Russell 49, Matt Niles 55, Nathan Niles 55, Mike LeBarr 66.

Tupper Lake: Rhiley Amell 51, Hudson Sparks 47, Josh Pickering 53, Tyler Clark 53, Ben Geiger 57.

Records: Madrid-Waddington (7-0-1); Brushton-Moira (3-4); Tupper Lake (7-1-1).



Heuvelton 4, Clifton-Fine 1

(at Star Lake GC, par 36)

Heuvelton: Jack Tennant 53, Will Tennant 53, Lucas Harper 52, Dedrick Johnson 49, Eric Stewart 56.

Clifton-Fine: Matt Peabody 51, Chad Kerr 69, Austin Malone 62, Seth Robare 60, Eric Szlamczynski 68.

Records: Heuvelton (4-2); Clifton-Fine (1-7).



Salmon River 3, Norwood-Norfolk 2

Salmon River 4, Edwards-Knox 1

Norwood-Norfolk 4, Edwards-Knox 1

(at Cedarview CC, par 36)

Salmon River: T.J. Roundpoint 49, Rasentonkwa Tarbell 48, Jacob Bero 50, Logan Lamb 44, Austin Comins 62.

Norwood-Norfolk: Ryan Thomas 47, Ty Cotter 52, Kyle Bond 55, Isaac Barkley 62, Brandon Palmer 46.

Edwards-Knox: Hunter Tuttle 45, Zach Allen 63, Caleb Rowe 61, Ross Curley 66, Derrek Cutway 72.

Records: Edwards-Knox (0-9); Norwood-Norfolk (4-5); Salmon River (4-2).



Potsdam 221, Massena 238

(at Potsdam T&CC, par 36)

Massena: Hunter Francis 39, Hendrick Swamp 39, Brendon Dobbins 53, Shane Tarbell 54, Taylor Foster 53.

Potsdam: Dan Cruikshank 39, Konnor Bigwarfe 40, Dan Stone 46, Ryan McDonald 46, Aidon Clouthier 51.

Records: Massena (1-3); Potsdam (4-2, 3-2).



Malone 224, Gouverneur 241

(at Gouverneur CC, par 36)

Malone: Evan Hanna 40, Dillon Fleury 47, Elliott Vanier 44, Davis Sprague 47, Alexandria Sprague 46.

Gouverneur: Eugene Bishop 43, Cade Stevens 54, Cody Bishop 49, Cole Newvine 44, Daniel Sweet 51.

Records: Malone (3-1); Gouverneur (0-5).



@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

St. Lawrence Central 5, Colton-Pierrepont 0

St. Lawrence 000 23 — 5 5 1

Colton-Pierrepont 000 00 — 0 1 1

Thayer (W) and Agans; Johnson (L) and Bishop.

Records: St. Lawrence (13-2, 11-1); Colton-Pierrepont (6-8, 6-6).



Massena 19, Potsdam 1

Potsdam 100 00 — 1 1 5

Massena (11)26 0x — 19 10 1

Emerson (L) and Green; Kirkey (W) and Streeter.

Records: Potsdam (1-7, 1-5); Massena (4-4).



Harrisville 15, Clifton-Fine 8

Harrisville 510 401 4 — 15 9 1

C-Fine 003 201 2 — 8 5 5

Matott (W) and Rounds. Meek (L) and Kerr.

Records: Harrisville (5-8, 5-6); Clifton-Fine (2-9).



Malone 20, Salmon River 1

Malone 523 19 — 20 13 2

Salmon River 000 01 — 1 0 3

McCauley (W) and Heden; Tremblay (L) and White.



Malone 9, Salmon River 1

Salmon River 000 01 — 1 0 3

Malone 701 1x — 9 8 1

Taylor (L) and White; Sharlow (W) and Fountain.

Records: Salmon River (1-7); Malone (9-0).



Chateaugay 9, Madrid-Waddington 1

M-Waddington 010 00 — 1 3 7

Chateaugay 400 5x — 9 8 1

Cryderman (L) and Marcellus; Boyea (W) and D. Cook.



Chateaugay 6, Madrid-Waddington 1

Chateaugay 330 00 — 6 2 0

M-Waddington 000 01 — 1 2 3

Boyea (W), Young (4) and D. Cook; Price (L), Cryderman (3) and Marcellus.

Records: Madrid-Waddington (4-9, 3-8); Chateaugay (6-4).



Norwood-Norfolk 17, Parishville-Hopkinton 0

N-Norfolk 540 170 — 17 7 0

P-Hopkinton 000 000 — 0 4 9

Ames (W), Cole (6) and Weaver; White (L), Perkins (5) and Converse, McGregor



Norwood-Norfolk 6, Parishville-Hopkinton 2

P-Hopkinton 000 200 — 2 7 0

N-Norfolk 120 04x — 6 3 3

White (L) and Converse; Ames (W) and Weaver.

Records: Norwood-Norfolk (12-2, 10-2); Parishville-Hopkinton (4-7).



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Gouverneur 145, Canton 79

Gouverneur 171, Tupper Lake 33

Canton 128, Tupper Lake 40

3,200 relay: Gou (Gates, L. Dunkelberg, Erdman, Nentwick) 10:05.88, Can; 110 hurdles: Horne (G) 17.13, Buckley (C); 100: Flores (G) 12.31, LaPierre (T) Bortnick (C); 1,600: L. Dunkelberg (G) 4:49.94, Erdman (G), Kepes (C); 400 relay: Gou (Aldridge, Flores, McShane, Shultz) 49.16, Can, TL; 400: LaPoint (C) 59.16, Jones (G), Bush (G); 400 hurdles: Casey (G) 1:22.67, Horne (G), Countryman (G); 800: Gates (G) 2:28.91, Harriman (T), Nentwick (G); 200: Flores (G) 25.15, Beaudette (C), McShane (G); 3,200: Kepes (C) 11:15.91, M. Dunkelberg (G), Breckenridge (G); 1,600 relay: Can (Oatman, LaPoint, Beaudette, Buckley) 3:54.82, Gou; Shot put: Gates (G) 35-0 1/2, Hutton (G), Knowles (G); Discus: LaPoint (C) 104-4, Hutton (G), Madore (T); Long jump: Buckley (C) 16-10 3/4, Flores (G), Gates (G); Triple jump: Horne (G) 33-5, Bush (G), Ball (G); High jump:LaPoint (C) 5-8, McShane (G), Oatman (C).

Records: Gouverneur (8-0); Canton (2-5); Tupper Lake (0-7).



Madrid-Waddington 157, Massena 150

3,200 relay: Mass (Batton, Fregoe, Nichols, Grigg) 9:33.3, M-W; 100 hurdles: Zeledon (M-W) 18.2, Maskell (M-W), Lanning (M-W); 100: Brush (M) 11.7, Ball (M-W), O’Neil (M-W); 1,600: Scott (M-W) 5:03, Robinson (M-W), Henrie (M); 400 relay: M-W (Ball, Rease, Wright, Maskell) 47.3, Mass; 400: Scott (M-W) 52.5, Nicholson (M), Fennell (M); 400 hurdles: Zeledon (M-W) 1:03.7, O’Neil (M-W), Lanning (M-W); 800: Scott (M-W) 2:13.2, Rease (M-W), Nichols (M); 200: Nicholson (M) 24.1, Ball (M-W), Wright (M-W); 3,200: Scott (M-W) 10:38.8, Robinson (M-W), Harvey (M); 1600 relay: Mass (Batton, Kormanyos, Nichols, Fennell) 4:04.2, M-W; Long jump: Brush (M) 19-0.5, Maskell (M-W), Wright (M-W); Triple jump: Maskell (M-W) 26-5, Ball (M-W), Nicholson (M); Discus: Hawkins (M-W) 115-10, Hanson (M), LeCuyer (M); High jump: Wright (M-W) 5-6, Rease (M-W), Fregoe (M); Shot put: Hawkins (M-W) 36-0, Hooper (M), Hanson (M).

Records: Madrid-Waddington (4-3); Massena (3-4).



@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Canton 174, Gouverneur 121

Canton 157, Tupper Lake 80

Gouverneur 170, Tupper Lake 89

3,200 relay: Can (Hampson, G. DelRossi, Ricalton, Pierce) 10:36.58, Gou; 100 hurdles: Whiteford (C) 19.33, Williams (C), Knowlton (G); 100: Fortier (T) 13.3, Collins (C), Williams (C); 1,500: Hampson (C) 5:45.53, Simmons (G), Leslie (G); 400 relay: Can (Collins, Daley, Olin, Williams) 55.34, Gou; 400: T. Klossner (T) 1:04.51, Ricalton (C), Daley (C); 400 hurdles: Whiteford (C) 1:23.04, Schultz (G), Ashley (G); 800: R. DelRossi (C) 2:33.43, G. DelRossi (C), Dunkelberg (G); 200: Fortier (T) 27.71, Olin (C), G. DelRossi (C); 3,000: Pierce (C) 11:42.51, Dunkelberg (G), Lamanteer (G); 1,600 relay: Can (Pierce, Ricalton, Daley, R. DelRossi) 4:28.61, Gou; Shot put: Zurek (T) 34-8, Roberts (G), Proulx (C); Discus: Zurek (T) 91-2, Roberts (G), McCormick (G); Long jump: Ormsby (T) 14-6 1/4, Rosser (C), Olin (C); Triple jump: Ormbsy (T) 33-2 1/2, Rosser (C), H. Klossner (T); High jump: H. Klossner (T) 5-0, Rosser (C), Knowlton (G).

Records: Gouverneur (3-5); Canton (6-1); Tupper Lake (1-7).



Madrid-Waddington 140, Massena 96

3,200 relay: M-W (L. Orosz, Field, Scott, K. Marcellus) 11:13.4, Mass; 100 hurdles: Boudreau (M) 18.7, Burhnam (M), Lazore (M); 100: Lenney (M-W) 13.6, Lewis (M), Thompson (M); 1,500: C. Scott (M-W) 5:40.7, G. Scott (M-W), L. Orosz (M-W); 400 relay: M-W (K. Marcellus, Matthie, Lenney, B. Orosz) 56.1, Mass; 400: LePage (M) 1:22.3, Lazore (M), H. Marcellus (M-W); 800: C. Scott (M-W) 2:39.2, L. Orosz (M-W), Mott (M); 200: Lenney (M-W) 29.2, Thompson (M), Lewis (M); 3,000: L. Orosz (M-W) 12:29.1, G. Scott (M-W), Whitton (M); 1,600 relay: M-W (C. Scott, B. Orsz, G. Scott, H. Marcellus) 4:35, Mass; Long jump: Lenney (M-W) 14-7, Lamica (M), Dix (M); Triple jump: Pang (M) 31-10, Dix (M), Johnson (M); Discus: K. Marcellus (M-W) 101-10, Ashley (M-W), Cunningham (M); High Jump: Lamica (M) 4-10, Lazore (M), Field (M-W); Shot put: K. Marcellus (M-W) 34-5.5, Cunningham (M), Parmeter (M-W).

Records: Madrid-Waddington (6-1); Massena (4-3).





@zAgateSubhead:ML Soccer



EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

New York 6 4 2 20 18 14

Houston 6 2 2 20 17 9

Sporting Kansas City 5 4 2 17 14 9

Montreal 5 2 2 17 12 9

Columbus 3 3 3 12 12 8

Philadelphia 3 3 3 12 12 14

New England 2 4 3 9 5 8

Toronto FC 1 4 4 7 10 13

Chicago 2 5 1 7 6 14

D.C. 1 7 1 4 4 17

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 6 1 3 21 16 10

Real Salt Lake 5 4 2 17 11 10

Portland 3 1 6 15 15 12

Los Angeles 4 2 2 14 12 5

Colorado 3 4 3 12 8 9

Chivas USA 3 4 2 11 12 15

San Jose 2 3 5 11 10 13

Vancouver 2 4 3 9 9 13

Seattle 2 3 3 9 6 7

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Wednesday’s Games

Houston 4, D.C. United 0

New York 2, Montreal 1

Real Salt Lake 2, New England 1

Seattle FC 1, Sporting Kansas City 0

FC Dallas 1, Portland 1, tie

Toronto FC at San Jose, 10:30 p.m.

Saturday, May 11

Philadelphia at Chicago, 1:30 p.m.

Real Salt Lake at Montreal, 2 p.m.

San Jose at Seattle FC, 4 p.m.

Los Angeles at Vancouver, 7 p.m.

New York at New England, 7:30 p.m.

Colorado at Columbus, 7:30 p.m.

D.C. United at FC Dallas, 8:30 p.m.

Sunday, May 12

Chivas USA at Portland, 5 p.m.

Sporting Kansas City at Houston, 8 p.m.





@zAgateSubhead:ML Baseball





NATIONAL LEAGUE GLANCE

East Division

W L Pct GB

Atlanta 20 13 .606 —

Washington 18 15 .545 2

Philadelphia 16 19 .457 5

New York 13 17 .433 5

Miami 10 25 .286 11

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 21 12 .636 —

Pittsburgh 18 15 .545 3

Cincinnati 19 16 .543 3

Milwaukee 15 17 .469 5

Chicago 13 21 .382 8

West Division

W L Pct GB

San Francisco 20 14 .588 —

Colorado 19 14 .576

Arizona 18 15 .545 1

San Diego 16 18 .471 4

Los Angeles 13 19 .406 6

Wednesday’s Games

Atlanta 7, Cincinnati 2

Seattle 2, Pittsburgh 1

St. Louis 5, Chicago Cubs 4

San Diego 1, Miami 0

San Francisco 4, Philadelphia 3, 10 innings

Washington 3, Detroit 1

Chicago White Sox 6, N.Y. Mets 3

Texas 4, Milwaukee 1

N.Y. Yankees 3, Colorado 2

Arizona at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.

Thursday’s Games

N.Y. Yankees (Sabathia 4-3) at Colorado (Francis 1-2), 3:10 p.m.

Detroit (Fister 4-0) at Washington (Haren 3-3), 4:05 p.m.

Pittsburgh (Locke 3-1) at N.Y. Mets (Gee 2-4), 7:10 p.m.

Philadelphia (Hamels 1-4) at Arizona (Corbin 4-0), 9:40 p.m.

Atlanta (Teheran 1-0) at San Francisco (Vogelsong 1-2), 10:15 p.m.

Friday’s Games

Chicago Cubs at Washington, 7:05 p.m.

Milwaukee at Cincinnati, 7:10 p.m.

Pittsburgh at N.Y. Mets, 7:10 p.m.

San Diego at Tampa Bay, 7:10 p.m.

Colorado at St. Louis, 8:15 p.m.

Philadelphia at Arizona, 9:40 p.m.

Miami at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.

Atlanta at San Francisco, 10:15 p.m.

———-

AMERICAN LEAGUE GLANCE

East Division

W L Pct GB

Baltimore 21 13 .618 —

Boston 21 13 .618 —

New York 19 13 .594 1

Tampa Bay 15 18 .455 5

Toronto 13 22 .371 8

Central Division

W L Pct GB

Detroit 19 12 .613 —

Kansas City 17 13 .567 1

Cleveland 17 14 .548 2

Minnesota 15 15 .500 3

Chicago 14 18 .438 5

West Division

W L Pct GB

Texas 21 13 .618 —

Oakland 18 17 .514 3

Seattle 16 19 .457 5

Los Angeles 11 22 .333 9

Houston 10 24 .294 11

Wednesday’s Games

Seattle 2, Pittsburgh 1

Washington 3, Detroit 1

Baltimore 5, Kansas City 3

Cleveland 4, Oakland 3

Chicago White Sox 6, N.Y. Mets 3

Minnesota 15, Boston 8

Tampa Bay 10, Toronto 4

Houston 3, L.A. Angels 1

Texas 4, Milwaukee 1

N.Y. Yankees 3, Colorado 2

Thursday’s Games

Oakland (Colon 3-1) at Cleveland (Kazmir 1-1), 12:05 p.m.

N.Y. Yankees (Sabathia 4-3) at Colorado (Francis 1-2), 3:10 p.m.

Detroit (Fister 4-0) at Washington (Haren 3-3), 4:05 p.m.

Kansas City (Guthrie 4-0) at Baltimore (F.Garcia 0-0), 7:05 p.m.

Minnesota (Correia 3-2) at Boston (Lackey 1-2), 7:10 p.m.

Toronto (Dickey 2-5) at Tampa Bay (Price 1-3), 7:10 p.m.

L.A. Angels (Vargas 1-3) at Houston (Harrell 3-3), 8:10 p.m.

Friday’s Games

Cleveland at Detroit, 7:08 p.m.

San Diego at Tampa Bay, 7:10 p.m.

Toronto at Boston, 7:10 p.m.

Baltimore at Minnesota, 8:10 p.m.

L.A. Angels at Chicago White Sox, 8:10 p.m.

N.Y. Yankees at Kansas City, 8:10 p.m.

Texas at Houston, 8:10 p.m.

Oakland at Seattle, 10:10 p.m.





@zAgateSubhead:NHL Playoffs



All Times EDT

(x-if necessary)

FIRST ROUND

(Best-of-7)

Monday, May 6

Los Angeles 4, St. Louis 3, series tied 2-2

Tuesday, May 7

Ottawa 3, Montreal 2, OT, Ottawa leads series 3-1

N.Y. Islanders 6, Pittsburgh 4, series tied 2-2

Chicago 3, Minnesota 0, Chicago leads series 3-1

San Jose 4, Vancouver 3, San Jose wins series 4-0

Wednesday, May 8

Boston 4, Toronto 3, OT, Boston leads series 3-1

N.Y. Rangers 4, Washington 3, series tied 2-2

Los Angeles 3, St. Louis 2, OT, Los Angeles leads series 3-2 Detroit at Anaheim, 10 p.m.

Thursday, May 9

N.Y. Islanders at Pittsburgh, 7 p.m.

Ottawa at Montreal, 7 p.m.

Minnesota at Chicago, 9:30 p.m.

Friday, May 10

Toronto at Boston, 7 p.m.

NY Rangers at Washington, 7:30 p.m.

Anaheim at Detroit, 8 p.m.

St. Louis at Los Angeles, 10 pm.





@zAgateSubhead:NBA Playoffs



All Times EDT

(x-if necessary)

(Best-of-7)

CONFERENCE SEMIFINALS

Monday, May 6

San Antonio 129, Golden State 127, 2OT

Tuesday, May 7

New York 105, Indiana 79, series tied 1-1

Memphis 99, Oklahoma City 93, series tied 1-1

Wednesday, May 8

Miami 115, Chicago 78, series tied 1-1

Golden State 100, San Antonio 91, series tied 1-1

Friday, May 10

Miami at Chicago, 8 p.m.

San Antonio at Golden State, 10:30 p.m.





@zAgateSubhead:Transactions



BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX — Sent LHP Franklin Morales to Portland (EL) for a rehab assignment.

CHICAGO WHITE SOX — Optioned 1B Mike McDade to Charlotte (IL).

OAKLAND ATHLETICS — Placed OF Josh Reddick on the 15-day DL, retroactive to May 7. Selected the contract of 1B Daric Barton from Sacramento (PCL). Released LHP Jordan Norberto.

TORONTO BLUE JAYS — Placed LHP J.A. Happ on the 15-day DL. Selected the contract of RHP Edgar Gonzalez from Buffalo (IL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Placed 3B Chris Valaika and RHP J.J. Putz on the 15-day DL. Recalled RHP Will Harris from Reno (PCL).

ATLANTA BRAVES — Sent RHP Luis Ayala to Gwinnett (IL) for a rehab assignment.

LOS ANGELES DODGERS — Placed 3B Jerry Hairston Jr. on the 15-day DL, retroactive to May 6. Recalled 2B Elian Herrera and C Tim Federowicz from Albuquerque (PCL). Optioned INF Justin Sellers to Albuquerque.

MIAMI MARLINS — Placed INF Chris Valaika on the 15-day DL. Selected the contract of INF Derek Dietrich from Jacksonville (SL). Transferred INF Casey Kotchman to the 60-day DL.

PHILADELPHIA PHILLIES — Agreed to terms with LHP Bobby Bramhall on a minor league contract.

PITTSBURGH PIRATES — Optioned INF Josh Harrison to Indianapolis (IL). Recalled RHP Duke Welker from Indianapolis. Promoted RHP Tim Alderson from Altoona (EL) to Indianapolis. Assigned RHP Quinton Miller to Altoona.

BASKETBALL

National Basketball Association

MINNESOTA TIMBERWOLVES — Fired international scouting coordinator Pete Philo and scouts Curtis Crawford and Will Conroy.

FOOTBALL

CLEVELAND BROWNS — Named Kevin Griffin vice president-fan experience and marketing. Signed OL Rashad Butler to a one-year contract.

SEATTLE SEAHAWKS — Released TE Darren Fells.

TAMPA BAY BUCCANEERS—Announced the retirement of CB Ronde Barber.

MOTORSPORTS

NASCAR — Reduced driver points deducted to Matt Kenseth from 50 to 12; the suspension of crew chief Jason Ratcliff from six races to one; eliminated the six-race suspension for owner Joe Gibbs; and reinstated Kenseth’s bonus points earned for his April 21 victory at the STP 400.

SOCCER

Major League Soccer

COLUMBUS CREW — Named Duncan Oughton assistant coach.

WINTER SPORTS

USA LUGE — Named Claire DelNegro interim CEO.

COLLEGE

NCAA — Named Utah State vice president and director of athletics Scott Barnes chair of t he Division I Men’s Basketball Committee. Placed Wingate on one-year probation and gave former women’s basketball coach Barbara Nelson a two-year show-cause penalty for providing players with money and prescription drugs.

AUGUSTA STATE — Reassigned baseball coach Chris Cooper strength and conditioning coach for the athletics program.

BERRY — Named Ossie Buchannon and Kenneth Baker assistant football coaches.

DAVIDSON — Announced it is leaving the Southern Conference to join the Atlantic 10 Conference, effective July 1, 2014.

EASTERN MICHIGAN — Announced softball coach Karen Baird will not return.

MICHIGAN — Named Nolan Jones director of football operations. Promoted Bob Lopez to associate athletic director for football.

MOUNT UNION — Announced the resignation of football coach Larry Kehres, who will remain as athletic director. Named Vince Kehres football coach.

OREGON — Announced men’s basketball F Mike Moser will transfer from UNLV.

THIEL — Named Josh Lott and Todd Gilchrist assistant football coaches.

TOLEDO—Named Jason Kemp men’s assistant basketball coach.

WENTWORTH TECH — Announced the resignation of men’s tennis coach Eddie Davis.

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Tuesday 's Covers