Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Buisness
NNY Living
NNY Ads
Wed., Jul. 23
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
73°F
Related Stories

Schedules, statistics

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The NAC



BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Northwood Prep at Potsdam 5 p.m.

Saturday: Northwood Prep at Saranac Lake 10 a.m., C-P at Indian River 10 a.m., Massena at Potsdam 10:30 a.m.

Monday: C-P at Massena, Salmon River at OFA 7 p.m.

———-

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Salmon River at Canton, Massena vs. Central Square (At South Jeff) 5 p.m., OFA at Northwood Prep 5 p.m., Heuvelton at Potsdam 7 p.m.

Saturday: Massena at South Jeff Tournament vs. tba, 11:30 a.m.

Monday: Saranac Lake at Canton, Salmon River at Massena, Potsdam at OFA 5 p.m., Heuvelton at Indian River 6 p.m.

————

BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Friday: Gouverneur at Potsdam (dh) 4 p.m., OFA at FA, Salmon River at Canton (SUNY Canton), P-H at Tupper Lake.

Saturday: Salmon River at Chateaugay 10 a.m., OFA Tournament - OFA vs. Canton 10 a.m.., M-W vs. B-M 10 a.m.; Consolation 1 p.m., Championship 1 p.m.

Monday: SRF at SLC (dh) 4 p.m., Heuvelton at C-F, H-D at E-K, Morristown at Lisbon.

————-

SOFTBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Potsdam at Gouverneur (dh) 4 p.m., SRF at -W (dh) 4 p.m., OFA at FA, Salmon River at Canton, B-M at SLC, P-H at Tupper Lake, C-P at Chateaugay, E-K at Morristown.

Saturday: Heuvelton Tournament - Massena vs. Canton 10 a.m., OFA vs. Heuvelton 10 a.m., Canton vs. OFA noon, Massena vs. Heuvelton noon.

Monday: SRF at SLC (dh) 4 p.m., Gouverneur at Massena, Cantona t OFA, C-P at Harrisville, M-W at Potsdam, Heuvelton at C-F, H-D at E-K, Morristown at Lisbon.

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Friday: B Invitational at N-N.

Saturday: Invitational at M-W 11 a.m.

Monday: Salmon River at M-W.

—————

GOLF

Friday: OFA at Massena, Potsdam at FA.

Monday: E-K at Tupper Lake, Gouverneur at OFA, Massena at FA, Heuvelton at B-M.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Baseball

Friday: Liberty League Playoffs at Union vs. Vassar 9 a.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:College baseball

LIBERTY LEAGUE TOURNAMENT

(at Loudonville)

Game one

Rensselaer 8, St. Lawrence 0

St. Lawrence 000 000 000 — 0 6 4

Rensselaer 000 100 07x — 8 11 0

Riley (L), Jenkins (8) and Fish; Campisi (W) and Kozak.

Records: St. Lawrence (20-16); Rensselaer (26-13).



@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Gouverneur 13, Salmon River 5

Salmon River 011 012 — 5 4 1

Gouverneur 500 80x — 13 11 3

Smith (L), Domino (4), Gray (4) and Bigness, Mainville (4), Smith (4); Ayen (W) and Waugh, Andrews (6).

Records: Salmon River (1-9, 1-8); Gouverneur (2-6, 2-4).



Massena 10, Malone 4

Massena 000 037 0 — 10 9 2

Malone 020 100 1 — 4 5 5



Phillips, Dillabough (W,2) and Paquin; Monette (L), Yando (6), Gravell (7) and Welch.

Records: Massena (6-8, 4-5); Malone (8-3, 6-2).



Heuvelton 12, Lisbon 1

Heuvelton 110 540 1 — 12 13 1

Lisbon 100 000 0 — 1 6 3

Power (W) and Cobb; Turri (L), Arduine (5) and Darcy.

Records: Heuvelton (11-0); Lisbon (3-8).



Morristown 20, Hammond 0

Hammond 000 000 0 — 0 4 4

Morristown 110 0(11)7 x — 20 18 2

C. Martin (L), Jewitt (5), N. Martin (6), B. Tulley (6) and Sherron; Simmons (W) and VanArnam.

Records: Hammond (3-9); Morristown (8-3).



@zAgateSubhead:High school boys lacrosse

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

St. Lawrence 15, Colton-Pierrepont 3

C-Pierrepont 1 1 1 0 — 3

St. Lawrence 4 3 4 4 — 15

C-Pierrepont: Dominy 2-0, Angleberger 1-0, Whalen 0-1.

St. Lawrence: Burninghausen 4-3, S. Arquiett 3-2, Burns 3-1, Baldwin 2-2, E. Lynch 0-1, Jandreau 1-0, Ramsdell 1-0, Randall 1-0.

Goalies: Miller (C) 20 saves; Kocsis (S) 11.

Records: Colton-Pierrepont (0-13, 0-12); St. Lawrence (10-2).



Potsdam 9, OFA 8 (OT)

OFA 2 3 1 2 0 — 8

Potsdam 4 1 2 1 1 — 9

OFA: Perrigo 2-1, Peo 1-1, Garrison 3-2, Roddy 2-0.

Potsdam: S. Lewis 3-0, Hart 2-1, Grant 2-0, Varney 2-2, Compeau 0-2, Kilgore 0-1, A. Lewis 0-1.

Goalies: Lawrence (O) 15 saves; Palmer (P) 4 , Cardinal (P) 6.

Records: OFA (2-10, 2-9); Potsdam (6-6, 6-5).



Salmon River 19, Massena 6

Massena 2 3 0 1 — 6

Salmon River 11 4 3 1 — 19

Massena: Phillips 3-1, Mullin 1-0, Driscoll 1-0, Mitchell 1-0.

Salmon River: K. Tarbell 5-2, Thomas 3-3, Day 1-5, Lewis 3-4, David 2-0, T. Tarbell 2-0, Sunday 1-0, R. Oakes 1-0, Lazore 1-0.

Goalies: Cooke (M) 4 saves, Benedict (M) 10; Johnson (S) 7, T. Oakes (S) 2.

Records: Massena (6-6, 5-6); Salmon River (12-0).



Canton 5, Saranac Lake 0

Canton: Elberty 2-0, Sanderson 1-0, Caldwell 1-0, VanBibber 1-0.

Goalies: McCormick (C) 2 saves; Gibson (C) 8; Saranac Lake 10.

Records: Canton (9-3); Saranac Lake (3-9).



@zAgateSubhead:High school girls lacrosse

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Massena 15, Potsdam 5

Massena: Jacobs 6-1, Francis 4-4, LaClair 1-0, Valancius 1-0, Casey 2-1, Leary 1-0.

Potsdam: Rishe 3-0, Miller 20-.

Halftime: Massena 5, Potsdam 4.

Records: Massena (9-2, 8-1); Potsdam (9-4, 8-1).



Saranac Lake 13, Heuvelton 7

Saranac Lake: Benedict 5-0, Woodruff 2-0, K. Sappone 3-0, Munn 1-1, Snyder 1-0, A. Sappone 1-1.

Heuvelton: Sovie 4-1, O. St. Pierre 3-0.

Halftime: Saranac Lake 8, Heuvelton 3.

Records: Saranac Lake (4-5); Heuvelton (3-8, 2-7).





@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Gouverneur 18, Salmon River 3

Salmon River 021 00 — 3 5 5

Gouverneur 715 22 — 18 16 2

Rowe (W) and Lay.

Records: Salmon River (1-8); Gouverneur (3-7, 2-5).



Hammond 14, Morristown 12

Hammond 010 409 0 — 14 9 4

Morristown 700 500 0 — 12 6 4

Bowman (W), Horton (S,7) and Bush; Piercey (L) and Troiano.

Records: Hammond (8-4); Morristown (2-8).



Heuvelton 6, Lisbon 1

Heuvelton 010 100 4 — 6 5 2

Lisbon 000 000 1 — 1 3 4

Weidner (W) and H. Thornhill; Murray (L) and Sovie.

Records: Heuvelton (13-2, 11-0); Lisbon (8-3).



NONLEAGUE

Norwood-Norfolk 20, Potsdam 5

Potsdam 100 04 — 5 2 6

Norwood-Norfolk 136 64 — 20 8 1

Ames (W), Wagstaff (5) and Weaver, Langtry (5)

Records: Potsdam (1-8); Norwood-Norfolk (13-2).



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Malone 149 1/2, OFA 91 1/2

Malone 189, Salmon River 37

OFA 168, Salmon River 56

3,200 relay: Mal (Gordon, LaVioe, Marlow, Schanck) 10:01.30, SR, OFA; 110 hurdles: Badgley (M) 17.50, Stapleton (M), Marshall (M); 100: Smith (O) 11.0, Wood (O). Smith (O); 1,600: Lavoie (O) 4:56.51, M. Marlow (O), Gordon (M); 400 relay: Mal (Fellion, Garland, Marlow, Picaro) 45.50, OFA; 400: Smith (O) 53.30, Tracy (M), R. Marlow (O). 400 hurdles: Picaro (O) 58.40, Badgley (M), Bouchard (O); 800: Wood (O) 2:01.70, Schanck (M), Gordon (M); 200: Smith (M) 22.30, Wood (O), Smith (O); 3,200 relay: Lavoie (M) 10:44.90, LaMere (M), M. Marlow (M); 1,600 relay: OFA (Smith, Wood, Sovie, Colburn) 3:44.20, Mal; High jump: Stapleton (M) 5-8, Grizzuto (O), Badgley (M); Long jump: Colburn (O) 18-6, Stapleton (M), Sharlow (M); Triple jump: Bouchard (O) 37-8, Sharlow (M), Stapleton (M); Discus: Jacquith (O) 112-3, Marshall (M), Cole (O); Shot put: Marshall (M) 38-6, Sharlow (O), Lamica (M).

Records: Malone (8-0); OFA (6-1); Salmon River (2-6).

@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Malone 191, OFA 121

Malone 244 , Salmon River 29

OFA 216, Salmon River 53

3,200 relay: Mal (Bond, Bronner, Scott, Champagen) 11:11.40, OFA; 100 hurdles: Perez (M) 17.80, Tolman (O), McCarthy (M); 100: Duprey (O) 13.70, Perry (M), C. Miller (M); 1,500 relay: Pomainville (M) 5:39.30, Bronner (Mal), Steenkamer (O); 400 relay: OFA (Miller, Duprey, Willard, Steenkamer) 56.30, Mal; 400: Scott (M) 1:06.30, Schanck (M), Macaulay (O); 400 hurdles: Bond (Ma) 1:12.30, Perez (M), E. Miller (O); 800: Pomainville (M) 2:52.6,Bronner (M), M. Bronner (M), B. Bronner (M); 200: Duprey (O) 29.70, Perry (M), Scott (M); 3,000: Bond (M) 11:49.20, Mitchell (O), Champagen (M); 1,600 relay: Malone (Schanck, Perez, Scott, Pomainville) 4:47, OFA; High jump: LaPage (M) 4-6, Duprey (O), Tolman (O); Long jump: Perry (O) 13-9, C. Miller (O) 13-5, Kielly (M); Triple jump: Perez (M) 28-10, LePage (M), Tolman (O); Discus: O’Connor (M) 76-4 1/2, Rickett (O). King (O); Shot put: Wike (M) 27-5, Bond (M), King (O).

Records: Malone (7-1); OFA (2-4-1); Salmon River (1-7).

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Tuesday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover