Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Thu., Apr. 24
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
45°F
Related Stories

Local high school sports statistics

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

The NAC

BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Wednesday: Massena at Potsdam (non-league).

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Wednesday: Canton at M-W, Potsdam at FA, Tupper Lake at C-F, Massena at N-N, OFA at Gouverneur.

SECTION 10 PLAYOFFS

GOLF

Friday: Championship Meet at Massena Country Club.

Saturday: Championship Meet at Massena Country Club (Medalist Round).

———-

BOYS LACROSSE

Thursday: No. 2 SLC vs. No. 1 Salmon River - Championship Game at SUNY Canton 7 p.m. (All-NAC Awards to follow).

———-

GIRLS LACROSSE

Wednesday: Heuvelton at Canton, Saranac Lake at Massena, both games 5 p.m.

Thursday: Championship Game at SUNY Canton 5 p.m. (All-NAC Awards to follow).

———-

SPRING TRACK

Thursday (May 29): Qualifying Meet at OFA.

Friday (May 30): Championship Meet at OFA.

———-

BASEBALL

Class A

Tuesday (May 28): Championship Game at Clarkson - No. 2 Massena vs. No. 1 FA 5:30 p.m.

———-

Class B

Thursday: No. 4 Salmon River at No. 1 OFA, No. 3 Gouverneur at No. 2 Potsdam, both games 4:30 p.m.

Wednesday (May 2): Championship Game at Clarkson 4:30 p.m.

———

CLASS C

Thursday: No. 5 Tupper Lake at. No. 4 Canton 4:30 p.m.

Tuesday: No. 3 St. Lawrence Central at No. 2 Brushton-Moira 4:30 p.m. Tupper Lake/Canton winner vs. No 1 Norwood-Norfolk 4:30 p.m.

Thursday: Championship Game at Clarkson University 4:30 p.m.

———-

Class D

Wednesday: No. 8 Parishville-Hopkinton vs. No. 1 Heuvelton, No. 5 Edwards-Knox at No. 4 Madrid-Waddington, No. 6 Chateaugay at No. 3 Morristown, No. 7 Clifton-Fine vs. No. 2 Harrisville.

Tuesday: Semi-Finals at higher seed 4:30 p.m.

Thursday, May 30: Championship Game at SUNY Canton 4:30 p.m.

SOFTBALL

Class A

Wednesday (May 29): Championship Game at SUNY Potsdam - No. 2 Massena vs. No. 1 FA 4:30 p.m.

——

Class B

Thursday: No. 5 Potsdam at No. 4 Salmon River.

Tuesday, May 28: Potsdam/Salmon River winner vs. No. 1 OFA 4:30 p.m. No. 3 Gouverneur at No. 2 Canton 4:30 p.m.

Thursday, May 30: Championship Game at SUNY Potsdam 3:30 p.m.

Class C

Thursday: No. 4 Tupper Lake at No. 1 St. Lawrence Central, No. 3 Brushton-Moira at No. 2 Norwood-Norfolk.

Wednesday, May 29: Championship at SUNY Potsdam 3:30 p.m.

Class D

Wednesday: No. 8 Parishville-Hopkinton vs. No 1 Heuvelton, No. 5 Hammond at No. 4 Edwards-Knox, No. 6 Colton-Pierrepont at No. 3 Lisbon, No. 7 at Madrid-Waddington at No. 2 Chateaugay.

Tuesday: Semi-Finals at higher seed 4:30 p.m.

Thursday, May 30: Championship Game at 5:30 p.m. SUNY Potsdam.

North scores

High school baseball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Norwood-Norfolk 7, Tupper Lake 1

Tupper Lake 000 001 0 — 0 1 3

N-Norfolk 003 004 x — 7 6 1

Gaginer (L) and Duchaime; Short (W), T. Harvey (7) and Sawyer.

Records: Tupper Lake (5-9); Norwood-Norfolk (15-2, 13-1).

High school golf

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Salmon River 4, Heuvelton 1

Salmon River 4, Brushton-Moira 1

Brushton-Moira 3, Heuvelton 2

(At Gilbert Greens GC, par 35)

SR: TJ Roundpoint 38, Logan Lamb 46, Jacob Bero 48, Austin Comings 43, Evan Swamp 48.

B-M: Devin Delisle 39, Hunter Russell 39, Matt Niles 52, Nathan Niles 58, Mike LaBare 54.

Heuvelton: Jack Tennant 45, Will Tennant 53, Lucas Harper 43, Dedrick Johnson 51, Dakota Willard 55.

Records: Brushton-Moira (8-6); Salmon River (6-4-1); Heuvelton (7-6-1).

High school boys lacrosse

SECTION 10 PLAYOFFS

Class C semifinals

St. Lawrence 8, Canton 4

Canton 1 0 2 1 — 4

St. Lawrence 2 3 1 2 — 8

Canton: Facey 2-0, C. Moore 1-1, VanBibber 1-0, Rodee 0-1, Pierson 0-1, Yerdon 0-1.

SLC: I. Lynch 3-1, Marshall 1-2, Baldwin 2-0, S. Arquitt 1-0, C. Burns 1-0, Simons 0-1.

Goalies: Gibson (C) 12 saves; Kocsis (SLC) 9.

Records: Canton (11-6); St. Lawrence (14-2).

Salmon River 18 Potsdam 3

Potsdam 2 0 1 0 — 3

Salmon River 6 4 5 3 — 18

Potsdam: Grant 2-0, Hayden 0-3, Lewis 1-0.

SR: Day 6-2, Sunday 3-2, Oakes 2-3, T. Tarbell 3-0, K. Tarbell 1-4, Lewis 1-3, David 2-0, Thomas 0-3.

Goalies: Cardinal (P) 13 saves; Johnson (SR) 5, Oakes (SR) 1.

Records: Potsdam (8-10); Salmon River (16-0).

High school softball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Canton 13, Massena 5

Massena 003 010 1 — 5 6 2

Canton 233 122 x — 13 14 2

Rogers (L), Kirkey (5) and Streeter; Rexford (W), Pearson (4).

Records: Massena (7-5); Canton (8-6, 8-4).

Norwood-Norfolk 22, Tupper Lake 4

Tupper Lake 000 40 — 4 2 5

N-Norfolk 504 (13)x — 22 13 2

McLear (L), Zurek (4) and Coser; Ames (W), Wagstaff (4), Cole (4) and Weaver. Langtry (5).

Records: Tupper Lake (1-15); Norwood-Norfolk (15-4, 12-4).

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover
Reader Rewards
Reader Rewards
Publication Supplements