Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Wed., Jul. 30
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
53°F
Related Stories

FL roundup: Watertown girls swimming tops Carthage, 101-83

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Victoria Olsen, Julia Marilley and Allison Medley each captured a race and swam on two first-place relays as the Watertown girls swimming team earned a 101-83 Frontier League “A” Division victory over visiting Carthage on Tuesday.

Olsen claimed the 100-yard freestyle, while Marilley won the 50 free and Medley took the 100 breaststroke.

Kaylee Cook (500 free), and Emily Medley (100 backstroke) each won a race and contributed to a fastest relay for Watertown (3-1 overall, 3-0 league).

Claire Sauter captured the 100 butterfly and 200 free for Carthage (1-2).

LOWVILLE 101, THOUSAND ISLANDS 82

Grace Metzler captured the 50- and 100-yard freestyles and swam on the first-place 400 free relay to spark the Red Raiders to a Frontier League “B” Division victory at Clayton.

Kelsy McLean (200 free), Kendal Lazarus (200 individual medley) and Meagan Lazarus (100 butterfly) each won a race and were a part of the victorious relay for Lowville (3-0).

Joanne Bechaz claimed the 500 free and contributed to a pair of winning relays for Thousand Islands (2-1).

BEAVER RIVER 50, SOUTH LEWIS 44

Bethany Prashaw (100 butterfly) and Kaleigh Lehman (200 free) each captured a race and contributed to the first-place 200 free relay as the Beavers (1-2) won a “B” Division victory at Turin.

Chloe Stinebrickner and Rachel Salmon won two events apiece and swam on a pair of winning relays for South Lewis. Stinebrickner claimed the 200 IM and 500 free, and Salmon added victories in the 50 and 100 free for the Falcons (0-3), who won eight of 11 events.

BOYS SOCCER

INDIAN RIVER 1, IHC 0

Tyler Cook scored after a scramble in front of the net to give the Warriors an “A” Divsion victory.

Ty Godin was credited with an assist, and Hunter Mullican made seven saves for Indian River (5-0).

Jarrod Smith turned aside nine shots for Immaculate Heart Central (4-2).

WATERTOWN 4, CARTHAGE 2

The Cyclones pulled away with three second-half goals to beat the Comets in an “A” Division game at Carthage.

Tyrell Thomas netted the game-winner in the 59th minute, while Kenny Schimpf and Nick Long also scored in the second half for Watertown (6-0). Tim Peters notched two assists.

Corey Dockery and Yilmaz Ates scored for Carthage (1-5).

LOWVILLE 1, SOUTH JEFFERSON 0

Colin Farquhar’s penalty kick in the 68th minute was the difference as the Red Raiders earned a “B” Division shutout at Lowville.

Darren Ortlieb made three saves for Lowville (3-3).

Pete Lumley made four saves for South Jefferson (1-5, 1-4).

GENERAL BROWN 11, SANDY CREEK/PULASKI 2

Cole Johnson registered five goals, including four consecutive in the first half, to help the Lions rout the Comets in “B” Division play at Sandy Creek.

Ryan Sheridan collected two goals and three assists, and Shawn Wilcox added a pair of goals for General Brown (3-3).

Mike Pappa scored both goals for Sandy Creek/Pulaski (0-6).

COPENHAGEN 4, BEAVER RIVER 0

Brenden Jacobs scored two goals in the second half to pace the Golden Knights to a crossover victory in Beaver Falls.

Connor Eddy scored the game’s first goal and added an assist for Copenhagen (6-0, 5-0), while Antonio Figueroa contributed two assists. Robbie Groff and Brandon Buckley combined on the shutout.

ALEXANDRIA 3, THOUSAND ISLANDS 1

Jordan VanBrocklin scored twice as the Purple Ghosts won a crossover game in Clayton.

Nik Shangraw added a goal and an assist, and Ryan Tebo dished out two assists for Alexandria (3-3).

Aaron Zehr converted a penalty kick for Thousand Islands (3-1).

BOYS CROSS COUNTRY

BEAVER RIVER SWEEPS

Alize Jarrett, Greg Virkler and Conner Demo finished first through third, respectively, to help Beaver River (2-0) to league victories over South Jefferson and Watertown in Beaver Falls.

Don Cean finished fourth to pace the Spartans, who defeated the Cyclones.

SOUTH LEWIS 25, CARTHAGE 30

The Falcons placed three runners in the top five to edge the Comets in a season-opening interdivision meet at Carthage.

Leif Ostrum placed second for South Lewis, while Dylan Durgan and Ryan Teal were third and fourth, respectively.

Carthage’s Nick Anderson won the race.

GIRLS CROSS COUNTRY

BEAVER RIVER TAKES TWO

Nola Pominville and Victoria Rollin finished third and fourth, respectively, to pace host Beaver River to a pair of victories over South Jefferson and Watertown.

Skylar Pastor and Jackie Miller finished 1-2 overall for the Spartans, who defeated the Cyclones.

SOUTH LEWIS 19, CARTHAGE 38

Christina Platt beat out teammate Kayla Cavanaugh by one second to help the Falcons win their season-opener at Carthage.

Allie Rios was fourth for Carthage.







Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Tuesday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover