Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sat., Sep. 20
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
73°F
Related Stories

High school roundup: General Brown celebrates title; Carthage wins Pink-Out

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

CICERO — Tyler Silverthorn and Zech Pitre each pinned four opponents to finish undefeated in their respective weight classes as the General Brown wrestling team captured its first Section 3 Dual Meet championship title on Saturday at Cicero-North Syracuse High School.

Top-seeded General Brown defeated No. 2 Central Valley Academy 39-31 in the final. In the semifinals, General Brown defeated Frontier League foe and No. 4 seed South Jefferson 40-33. General Brown finished runner-up to South Jefferson last year.

“It’s an amazing feeling,” General Brown coach Mike Hartle said. “The effort is finally starting to pay off, the amount of time put in over the summer and on the mat.”

Silverthorn won at 152 pounds, while Pitre prevailed at 220.

Ryan Snow (126), Colton Erb (195), Kyle O’Connor (160) and Connor Schissler (113) also finished 4-0. Snow won three matches by fall and one by major decision. Scott Bluto (132) was 3-1 for General Brown.

The Lions beat Phoenix and Hannibal to reach the semifinals, while the Spartans beat Liverpool and Mexico.

Indian River, the only other area team to participate, suffered a first-round defeat to Camden.

BOYS SWIMMING

CYCLONES LEAGUE CHAMPS

Michael Netto and Joey Ongkingco each captured two races and contributed to a pair of first-place relays to lead Watertown High School to the team title during the Frontier League Championships at Rome Free Academy.

Watertown scored 467 points, while Lowville finished second with 267 points. Cooperstown (243) took third, and Holland Patent (238) and South Jefferson (223) were fourth and fifth, respectively, out of 13 teams.

Netto claimed the 200 individual medley and 100 breaststroke, and Ongkingco won the 50 freestyle and 100 butterfly.

Neal Ruparelia won the 100 backstroke and swam on both winning freestyle relays, and Brad McKinney contributed to all three relays. Jake Catalina was second in the 50 free, third in the 100 free and swam on two winning relays for Watertown.

Barrett Celecki captured the 200 free, with a state-qualifying time, and the 100 free for Holland Patent. He set school records in both events and a league record in the 200 free.

Dennis Zhou was second in 100 breaststroke and third in the 200 IM for Indian River.

For Lowville, Collin Stewart took third in the 100 butterfly and fourth in the 200 IM, and Nathan Munger finished third in the 200 free.

BOYS BASKETBALL

CARTHAGE 75, MASSENA 45

Andrew Smith and Peyton McLaurin combined for 45 points and nine 3-pointers as the unbeaten Comets routed host Massena for the second time this season in a nonleague game.

Smith scored 23 points with five 3-pointers, and McLaurin netted 22 points with four 3-pointers for Carthage (12-0).

Keyan Pinnock also scored 12 points and Jake Redmore 11 for Carthage, which raced to a 48-14 halftime lead.

Walter Jeter contributed 11 rebounds and seven assists for the Comets.

Xavier Viskovich led the Red Raiders (10-3) with 15 points and Dante Viskovich scored 10.

SANDY CREEK 70, LOWVILLE 59

Zach Halsey scored 23 points as the Comets earned the Frontier League crossover win at Lowville.

Cameron Hall added 11 points and Reis Harding 10 for Sandy Creek (12-2, 11-2).

Brian O’Connor of Lowville (2-11) led all scorers with 25 points and Dalton Rombough contributed 18 for the Red Raiders.

SOUTH LEWIS 57, BELLEVILLE HENDERSON 34

Matt Mooney scored 18 points and grabbed six rebounds as the Falcons routed the Panthers in a crossover game in Belleville.

South Lewis (11-1, 10-1), which led 39-11 at halftime, also received nine points and four rebounds from Shawn Loomis.

Mathieu Corron of Belleville Henderson (1-12, 1-11) scored 16 points.

COPENHAGEN 70, LaFARGEVILLE 37

Antonio Figueroa poured in 20 points to help the Golden Knights gain a “D” Division victory at Copenhagen.

Copenhagen (7-5, 7-4) also received 18 points from Greg Kunert and 11 from Brandon Moser.

Matt Valin led LaFargeville (3-11, 3-9) with 13 points and Tavis Anderson added 10.

LYME 73, ALEXANDRIA 36

Tim Morrow recorded a triple-double as the Indians easily beat the Purple Ghosts in a “D” Division game in Chaumont.

Morrow scored 24 points, grabbed 14 rebounds and had 10 steals for Lyme (7-6, 7-5).

Troy Wilson contributed 27 points, 10 rebounds, seven assists and eight steals for Lyme, and Joe Paladino added 10 points.

Nik Shangraw’s 10 points led Alexandria (2-10, 1-10).

CHITTENANGO 47, INDIAN RIVER 40 (2OT)

Jordan Sass scored 24 points as Chittenango (1-12) won its first game of the season with a home double-overtime nonleague victory over the Warriors.

Malik Tillman scored 14 points and Shelton Williams 10 for Indian River (7-6), which was outscored 7-2 in the second overtime.

GIRLS BASKETBALL

SACKETS HARBOR 59, ALEXANDRIA 48

Jenna Fields scored a game-high 22 points and hauled in 15 rebounds as the Patriots outlasted the Purple Ghosts to record a “D” Division victory at Sackets Harbor.

Alexandra Townsend chipped in with 10 points, five assists, six rebounds and four steals for Sackets Harbor (5-8, 5-5).

Hannah Lynch scored 20 points to pace Alexandria (7-7, 6-5) and Lorraine Beard finished with 12 points, surpassing the 1,000-point career mark.

LAFARGEVILLE 51, SANDY CREEK 28

Amber Klock accounted for 12 points, 13 rebounds and six blocks to help spark the Red Knights to a crossover victory at LaFargeville.

Jenna Sharp scored 14 points and Jordan Nuffer added 12 points. Julia Desormeau pulled down eight rebounds, and Logan Labiendo handed out four assists for LaFargeville (2-12, 2-9).

Alicia Paige and Kasey Yerdon each scored eight points for Sandy Creek (0-14, 0-13).

INDIAN RIVER 52, CAMDEN 42

Kammikia Barnes and Talesia Jackson scored 14 points apiece to lift the Warriors to a nonleague victory in Philadelphia.

Barnes also finished with 12 rebounds, five assists and four steals for Indian River (12-3). Jackson grabbed seven rebounds.

Kristin Leos scored 16 points for Camden (5-6).

VOLLEYBALL

COMETS CAPTURE PINK-OUT CLASH

Claire Sauter was named the Most Valuable Player of the Gold Division, leading Carthage to a victory over South Jefferson, 2-1, in the Pink-Out Clash at Watertown High School.

Watertown claimed the Silver Division, with a 2-1 victory over Whitesboro and Thousand Islands beat Rome Free Academy in the Bronze Division.

Watertown’s Stacia Wallace and Miquella Farris from the Vikings received MVP honors in their respective divisions.

SANDY CREEK 3, BELLEVILLE HENDERSON 0

Maggie King contributed 11 service points, six kills and four digs to carry the Comets to a “C/D” Division victory over the Panthers, 25-9, 25-9, 25-8, in Sandy Creek.

McKenna Guarasce generated five kills, five blocks and three aces while Kylee Martin chipped in with six aces and 15 assists for Sandy Creek (11-1).

Haley Contryman led Belleville Henderson (2-11) with eight digs.

BELLEVILLE HENDERSON 3, BLESSED VIRGIN MARY 2

The Panthers claimed a nonleague win at Belleville, winning 25-13, 15-25, 25-9, 15-25, 25-17.

Haley Contryman had eight kills, 15 assists, 20 points, 14 aces and 15 digs for the Panthers. Hannah Race also recorded 14 points, seven aces and seven digs.

HOCKEY

IHC 3, Cicero-North Syracuse 1

Sean Shepard connected for two unassisted goals in the third period to help lift the Cavaliers to a Section 3 Division I victory at Cicero.

Jared Pignone scored on an assist from Jordan Trudeau, and Cole James made 11 saves for Immaculate Heart Central (9-5, 5-4).

Shawn O’Neill scored for Cicero-North Syracuse (2-12-1, 2-8).






Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers