Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Mon., Jan. 26
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
8°F
Related Stories

Canton Girls, Saranac Boys win at SLU Invitational

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

CANTON - Canton Girls and Saranac Central Boys won the team titles at the 2014 St. Lawrence University Invitational.

The Bears finished with 135 points followed by Malone (70), Plattsburgh (68.5) and Thousand Islands of Canada (54.5). Saranac outlasted OFA 113-76 in boys as Indian River and Malone finished third and fourth with 54 and 45 points. Potsdam had 42 points.

Individual champions for girls were: Canton’s Lindsay Proulx (Shot Put), Malone’s Rebekah Bond (600M), Moriah’s Hailie Snyder (55 Dash, 300M, Long Jump), Canton’s Rebecca DelRossi (1000M), Malone’s Emily Pomainville (3000M), Brook Knight (Triple Jump), Clinton’s Alayna Logfren (High Jump) Canton’s Laura Pierce (1500M), and Platttsburgh’s Kaylia Carper (55Hurdles). Canton’s 4x400 relay team of Maria Richalton, Rebecca DelRossi, Laura Pierce, and Gemma DelRossi won. Malone’s Rebekah Bond, Morgan Bronner, Emily Pomainville and Madeline Champagne took first in the 4x800 meter relay.

Placing first for individuals in the boys meet were: Saranac’s Sobaan Ayub (300M, 55Hurdles), Plattsburgh’s Jericho Gadway (1600M, 3200M), Indian River’s Austin Millisor (1000M), Indian River’s Densel Barnes (Long Jump), TISS’s Nathan White (Shot Put), Malone’s Abe Gravell (High Jump), OFA”s Jacob Sias (Triple Jump), Moriah’s Arto Nadeau (55 Dash), and OFA’s Donovan Smith (600M). Potsdam’s Oden Robertson, Dan Stone, Will Coleman, and Peter Clark took first in the 4x200 relay.

A complete story will follow in Tuesday’s Ogdensburg Journal.

2014 North Country Invitational

Boys Meet

Team Totals: Saranac 113, OFA 76, Indian River 54, Malone 45, Potsdam 42, Clinton 41, Plattsburg 36. Norwood-Norfolk 28, TISS 26.5, Gouverneur 20, Westport 13, Moriah 12, Canton 11.5, Seton Catholic 11, Chittenenago 11, Tupper Lake 7.

4x800MR: Saranac (Durgan, Liechty, Tyrell, LePage) 8:26.7, Indian River 8:53.6. Clinton 9:01., OFA 9:19.9, Malone 9:35.6, N-N 10:03.

55M: Nadeau (Mor) 6.4, Goodman (Sar), Robertson (Pots), Dusharm (Gouv), Barriere (Platts), Gillis (TL).

55H: Ayub (Sar) 8.1, Levison (N-N), Clark (Pots), Kneussle (Sar). Gravell (Mal), Pierce (Clin).

1600M: Gadway (Platt) 4:28.1, Gay (West), Kulpa (Clin), Erdman (Gouv), Czarneck (Chit), Murray (Set).

600M: Smith (OFA) 1:31.5, Durgan (Sar), Gadway (Platt), Levison (N-N), Shaheen (TL), Rojo (Clin).

300M: Ayub (Sar) 37.4, Garcia (IR), Hackett (Sar), Barrierre (Plat), Richardson (OFA).

1000M: Millisor (IR) 2:45.3, Tyrell (Sar), Kulpa (Clin), Gay (West), Fellion (Mal), Erdman (Gouv).

3200M: Gadway (Platt) 10:00.8. Page (SC), Fulk (N-N), LePage (Sar), Marlow (Mal), Landry (Mal).

4x400MR: Saranac (Ayub, Liechty, Hackett, Durgan) 3:37.1, OFA 3:37.4, TISS 3:54.3, N-N 3:54.6, Chitt 3:56.5, IR 3:56.5.

4x200MR: Potsdam (Robertson, Coleman, Stone, Clark) 1:37.4, IR 1:38.5, TISS 1:42.0, Canton 1:42.7, Malone 1:43.6, Clinton 1:43.9.

LJ: Barnes (IR) 20-7.5, Quintilliani (OFA), Sloley (IR), Goodman (Sar), Dusharm (Gouv), Bond (Sar).

TJ: J. Sias (OFA) 39-8, Bouchard (OFA), Robertson (Pots), Fink (Sar), Olsen (Clin), Williams (Clin).

HJ: Gravell (Mal) 6-1, Quintilliani (OFA), Grizzuto (OFA), Coleman (Pots), Fink (Sar), Liechty (Sar).

SP: White (TISS) 44-2.5, Boots (Mal), Russell (Sar), Moquin (Clin), Robar (Pots), Prespare (Gouv).



GIRLS MEET

Team Totals: Canton 135, Malone 70, Plattsburgh 68.5, TISS 54.5, Clinton 50, Beekmantown 30.5, Moriah 30, Norwood-Norfolk 25.5, Saranac 20, South Lewis 18, Potsdam 15, Seton Catholic 15, Gouverneur 12, Indian River 5, OFA 5.

4x800MR: Malone (Bond, Champagne, Bronner, Pomainville) 10:18.5, Canton 10:33, N-N 10:43, Saranac Lake 10:43.6, South Lewis 10:47.6, Clinton 11:03.1.

55M: Snyder (Mor) 7.0, Andrews (TISS), Collins (Can),Meth (TISS), Olin (Can), Frechette (Beek).

55H: K. Carper (Platt) 8.9, Proulx (Can), A. Carper (Platt), Perez (Mal), Meth (TISS), Fouse (Mal).

1500M: Pierce (Can) 4:46.4, C. Pomainville (Mal), C. Scott (Can), Villenaire (Beek), Allen (Clin), G. DelRossi (Can).

600M: Bond (Mal) 1:39.4, Leta (SC), Platt (SL), Bartlett (Can), M. Ricalton (Can), Brett (TISS).

300M: Snyder (Mor) 40.7, Deshaise (Platt), Villemarie (Beek), Bennett (TISS), Hayes (N-N), Drechsel (Pots).

1000M: R. DelRossi (Can) 3:01.5, Pierce (Can), Villemaire (Beek), C. Pomainville (Mal), Leta (SC), Bronner (Mal).

3000M: E. Pomainville (Mal) 11:07, C. Scott (Can). O’Connell (Sar), S. Mitchell (OFA), Bentley-Hicks (Can), Burd (SL).

4x400MR: Canton (M. Ricalton, L. Pierce, R. DelRossi, G. DelRossi) 4:24.2, TISS 4:28.3, Malone 4:31.1, South Lewis 4:41.9, N-N 4:42.5, Clinton 4:49.8.

4x200MR: TISS (V. Richards, Andrews, Meth, Libby) 1:53.6, Canton 1:57.1, Clinton 1:59.6, Potsdam 2:02.1, Plattsburgh 2:03.1, Malone 2:07.8.

LJ: Snyder (Mor) 17-10, Knight (Platt), K. Carper (Platt), Olin (Can), Hall (Gouv), Drechsel (Pots).

TJ: Knight (Platt) 34-7, Carper (Platt), Lofgren (Clin), Andrews (TISS), Rosser (Can), Perez (Mal).

HJ: Lofgren (Clin) 5-3, Proulx (Can), Hayes (N-N), Frechette (Beek), Rosser (Can), Gudnaya (Clin).

SP: Proulx (Can) 32-10, Wood (Sar), Shankman (Clin), Moses (IR), Bushey (Platt), Sharlow (Mal).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers