Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Fri., Jul. 25
SUBSCRIBE
Serving the community of Ogdensburg, New York
65°F
Related Stories

Records may fall at Van Dusen 91 today

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The 91st Van Dusen Memorial Track-Field Invitational will extend its tradition as the longest continuous high schooo sporting event in Northern New York today beginning at 10:30 a.m. with the Boys Pentathlon Hurdles at 10:30 a.m.

The always popular Nichols Brothers Boys and Girls Steeplechase will also be among the early events.

Several meet records could be set or challenged in the course of the day led by a powerful Canton Girls team featuring three runners in Lisbon Central senior Laura Pierce and Gemma and Rebecca DelRossi who will all be running for NCAA Division I Schools next year.

A list of the events and the top seeds in relation to the meet record follow.

Boys 100 Dash (Curtis Dukes IR 10.8 2009): Donnie Smith (O) 11.4.

Girls 100 Dash (Boyle Low 12.30 2006): Mikayla Jones (IR) 12.80.

Girls 100 Hurdles (Sherman (Wat) 15.50 1991): Lyndsay Proulx (C) 16.50.

Boys 110 Hurdles:(Lucas Kerley SJ 14.30 1988): Connor Levison (N-N) 15.90.

Boys 400 Hurdles (Nikolas Guest (O) 54.40 1986): Connor Levison (N-N) 57.80.

Girls 400 Hurdles (Campbell Low 1:04.80 2001): Rebekkah Bond (Mal) 1:06.

Boys 200 Dash: (Fletcher IR 22.30 1988): Jake Sias (O) 22.90.

Girls 200 Dash: (Hill 25.50 1995): Claire Olin (C) 27.40.

Boys 400 Dash (Gino Biseglia N-N 48.40 2007): Donnie Smith (O) 52.10.

Girls 400 Dash: (Berry Lowville 55.40): Rebekkah Bond 1:01.

Boys 800 Run (Jim Tyler (N-N) 1:55.90 1981): Connor Folk (N-N) 2:10.

Girls 800 (Jennifer Mather TISS 2:18.50 1986): Rebecca DelRossi (C) 2:15.50.

Boys 1600 (Jim Tyler N-N 4:13.10 1981): Kyle Fulk 4:41.

Girls 1500: (McCormick SC 4:44.00 1992): Laura Pierce (C) 4:47.

Boys 3200 (Beauchamp TL 9:15.40 1980): Kyle Fulk (N-N) 10:15.

Girls 3000 (McCormick SC 10:23.00): Laura Pierce (C) 10:00.10.

Boys Long Jump (Lucas Kerley SJ 23-5.5 1988): Andrew Brush (Mass) 20.

Girls Long jump (Leslie Revier NN 17-8 1986): Belisena Hall (G) 14-11.

Boys Triple Jump (Robertson SL 46-1.25): Josh Uribe (G) 41-2.

Girls Triple Jump (Leslie Revier NN 38-8.5 1986): Lauren Lucht (P) 31-7.

Boys Discus (Chris LaFlair O 159-2): Ian Hawkins (M-W) 134.

Girls Discus (Tammy Collins Mass 119-9): Katie Zurek (TL) 103-8.

Boys Shot Put (DuPuis TL 56-6 2004): Tehatak Boots (Mal) 46-2.

Girls Shot Put (Tammy Collins Mass 37-3.5): Katie Zurek (TL) 34-1.

Boys High Jump (Pete Basta O 6-8.75 1995): Joe Grizzuto (O) 6-0.

Girls High Jump (Thompson C, Krause 0 5-4): Lillian Gishey (Mal) 4-10.

Boys 3000 Steeplechase (Russell (C) 9:46.30 2002): Deven Grant NN 11:00.

Girls 2000 Steeplechase (Bond Mal 20013 7:52.0): Rebekkah Bond (Mal) 7:30.

Girls 4x100 Relay (Potsdam 51.00 1995): Canton 54.50.

Boys 4x100 Relay (Indian River 2009, OFA 1191 44.60): Gouverneur 46.70.

Girls 4x400 Relay (Potsdam 4:03.90 1995): Camden 4:25.0.

Boys 4x400 Relay (Malone 1983 3:29.80): OFA 3:37.50.

Girls 4x800 Relay (Canton 9:55.30 2001): Canton 9:26.

Boys 4x800 Relay (Canton 8:12.90 1979): N-N 9:00.

Connect with Us
OGD on FacebookOGD on Twitter
Thursday 's Covers
Frontpage
Sports cover
Our Community cover